Hemşirelik

Hemşirelik Bölümümüz birey, aile ve toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi için çalışan ve bireylerin gereksinimlerini saptayarak sağlık bakım hizmeti verebilen hemşireler yetiştirmektedir.

KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, Hemşirelik Laboratuvarında temel insan gereksinimi uygulamalarına yönelik tıbbi malzemeler, invaziv girişim yapmaya olanak sağlayan maketler, hastane ortamına yakın olarak düzenlenmiş hasta yatağı ve ekipmanları ile eğitim almaktadır. Ayrıca Laboratuvarlarımız, öğrencilere hijyenik bakım uygulamaları, oral ve parenteral ilaç uygulamaları, beslenme ve boşaltım sistemi uygulamaları gibi beden sistemlerine özgü hemşirelik uygulamalarını uygulayabileceği ortamı sağlamaktadır.

Hemşirelik Bölümü öğrencileri, Üniversitemiz ile Afiliasyon anlaşması bulunan hastanelerde geniş uygulama ve staj imkanlarından da yararlanmaktadırlar.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Litvanya ve Polonya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Hemşirelik Bölümü mezunlarımızın %91’i kendi alanında çalışmaktadır.

Mezunlarımız KPSS P3 puan sıralamasında Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 6. sırada yer almaktadır.

Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Ebelik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Odyoloji, Beslenme ve Diyetetik, İşletme
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Hemşirelik Ders İçerikleri

Genel Psikoloji - Sağlık Sosyolojisi - Sağlık ve Hemşirelik Disiplinine Giriş - İş Sağlığı ve Güvenliği - Felsefe ve Mantığa Giriş - Sosyal Antropoloji - Hemşirelik Tarihi - İnsan Hakları - Ekonomiye Giriş - Anatomi - Fizyoloji - Biyokimya - Hemşirelik Uygulama Esasları - Sağlığı Değerlendirme - Tıbbi Biyoloji ve Genetik - Hemşirelikte Araştırma - Biyoistatistik - Genel Beslenme ve Hastalıklarda Beslenme - Hemşirelikte Etik Bilme Yolu - İşitsel İmplantlar ve Uygulama - Hemşirelikte Estetik Bilme Yolu - Erişkin Sub-akut ya da Kronik Sağlık Sorunlarında Teori ve Hemşirelik Uygulaması - Patofizyoloji - Mikrobiyoloji - Parazitoloji - Farmakoloji - Erişkin Sub-akut ya da Kronik Sağlık Sorunlarında Klinik Bilimler - Hemşire ve Hasta İlişkisinde İletişim - Farmakoloji/Ototostik Farmakoloji - Çocuk Bekleyen Ailelerde Teori ve Hemşirelik Bakımı Uygulaması - Çocuk Büyüten Ailelerde Teori ve Hemşirelik Bakımı Uygulaması - İşitsel İşlemleme Bozuklukları ve Rehabilitasyon - Halk Sağlığı Hemşireliği Teori ve Uygulaması - Ruh Sağlığı Hemşireliği Teori ve Uygulaması

Hemşirelik İş İmkanları

Mezunlarımız, tedavi edici hizmetler ve koruyucu sağlık hizmetleri alanlarında görev yapmaktadırlar. Özel veya resmî hizmet veren sağlık kuruluşlarında klinik hemşiresi, klinik sorumlusu, iş yeri hemşiresi, okul sağlığı hemşiresi, toplum sağlığı hemşiresi, hastane başhemşiresi, yoğun bakım hemşiresi, acil servis hemşiresi, iç hastalıkları hemşiresi, cerrahi hemşire, ruh sağlığı ve hastalıkları hemşiresi olarak görev alınabilmektedir. Mezuniyet sonrasında bilim uzmanlığı alarak ve lisansüstü eğitim yaparak öğretim elemanı olunabilmektedir. Sağlık meslek liselerinde, hemşirelik meslek yüksekokullarında eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine katılabilmektedir.

Hemşirelik Taban Puan ve Ücreti

HEMŞİRELİK
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Hemşirelik (Burslu) 11 380,89353 136.266 0.00 TL
Hemşirelik (%50 İndirimli) 6 355,76748 177.504 63.000 TL
Hemşirelik (Ücretli) 71 299,78493 328.486 126.000 TL

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

Hemşirelik