Neden KTO Karatay

Ticaret Odası Üniversitesi

Ticaret Odası Üniversitesi1882 yılında kurulan ve Anadolu’nun en köklü ticaret odalarından biri olan Konya Ticaret Odası, 26.000’i aşkın üyesiyle bugün Türkiye’nin en güçlü Sivil Toplum Kuruluşları arasında yer almaktadır. Konya Ticaret Odası, KTO Karatay Üniversitesi ve KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı; ülkemizin stratejik hedefleri doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir. Türkiye’nin milli hedeflerine varabilmesi için canla başla çalışan üyelerimiz, KTO Karatay Üniversitesi’ni, kurulduğu 2009 yılından bu yana desteklemektedir.

KTO Karatay Üniversitesi’nin bir ticaret odası üniversitesi olması sebebiyle öğrencilerimiz sanayi ve ticaret dünyası ile daima iç içe olmakta, üye iş yerlerinde staj ve iş imkânı bulabilmektedir. Konya Ticaret Odası’nın güçlü lobi faaliyetleri ekseninde okulumuzda ulusal ve uluslararası sempozyum ve çalıştaylar düzenlenmekte, alanında yetkin isimler üniversitemizde misafir edilmektedir.

Şehrin Merkezindeki Üniversite

Şehrin Merkezinde Bir ÜniversiteKTO Karatay Üniversitesi, şehrin merkezinde olması sebebiyle, öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği bütün sosyal olanaklara kolayca erişebilmelerini sağlayan bir üniversitedir. Böylece, öğrenciler şehrin hemen her yerine rahatlıkla ulaşabilmekte, konaklama için yurt ve ev sıkıntısı çekmemekte, sosyal hayattan uzak kalmamaktadır.

Üniversite kampüsünün hemen yanı başında tramvay, otobüs ve minibüs hatlarının var olması, Konya’nın her noktasından KTO Karatay’a kolayca erişimi mümkün kılmaktadır. Ayrıca Konya Adliyesi ve Konya Şehir Hastanesi’ne oldukça yakın olan KTO Karatay Üniversitesi, ulaşım ve güvenlik açısından da oldukça stratejik bir noktada bulunmaktadır.

Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, nasıl ki Türkiye’nin tam kalbinde Konya yer alıyorsa, Konya’nın tam kalbinde de KTO Karatay Üniversitesi yer almaktadır.

Modern Kampüs Alanı

Modern Kampüs AlanıKTO Karatay Üniversitesi bünyesinde 5 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü bulunmaktadır. Kampüs alanında öğrencilerin vakitlerini değerlendirebilecekleri Sosyal Tesisler Binası ile diğer sosyal donatı alanları bulunmaktadır. Ayrıca gerek modern laboratuvarlar, gerekse uygulama merkezleri, özellikle vakıf üniversiteleri arasında KTO Karatay’ı en modern kampüs alanına sahip eğitim kurumlarından biri yapmaktadır.

Modern tesislerinde öğrencilerine dünya standartlarında bir eğitim sunan KTO Karatay Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kullanımı için 14 farklı laboratuvara sahiptir. Ayrıca Tıp Fakültesi öğrencilerinin en güncel tıp eğitimi alabilmeleri amacıyla tasarlanmış 11 laboratuvar ile Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin kullanımında olan 11 farklı laboratuvara sahiptir. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bünyesinde bulunan 23 atölye, öğrencilerin araştırma ve çizimlerini yüksek teknolojik ekipmanlarla yapmalarını sağlamaktadır.

Türkiye’nin en modern hukuk fakültesi binaları arasında yer alan KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi TOBB Binası ile birlikte, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında açılan İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu eğitim binası, sosyal bilimler alanındaki öğrencilere geniş ve ferah dersliklerde öğrenim görebilme imkânı sunmaktadır.

21.000 m2’lik Teknoloji ve Eğitim Kampüsünde Mekatronik, Dış Ticaret, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Bilgisayar Programcılığı bölümlerinin yanı sıra 6 birim, 16 adet atölye ve 196 kişilik konaklama imkanına sahiptir.

Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü (KTOTEK) 2019 yılında Konya ve bölge ekonomisine hizmet vermek üzere kurulmuştur. İşletmelerin yanı sıra işveren, işçi, iş arayan ve öğrencilere de katkı sağlamak amacıyla kurulan kampüs içerisinde Mesleki Eğitim Merkezi (KTOMEM), Model Fabrika, Dış Ticaret Merkezi (KTODTM), Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK), KTO Karatay Üniversitesi Ticaret ve Sanayi MYO ve Konya Ticaret Odası Fuar Şubesi bulunmaktadır. KTO Karatay Üniversitesi Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu’nda Mekatronik, Dış Ticaret, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Bilgisayar Programcılığı bölümleri bulunmaktadır.

 

Güçlü Akademik Kadro

Güçlü Akademik KadroKTO Karatay Üniversitesi, her biri kendi uzmanlık alanında önemli başarılara imza atmış 300 tam zamanlı olmak üzere yaklaşık 400 akademisyene sahiptir.

İnsanlığa hizmet etmek amacıyla var gücüyle çalışan akademisyenlerimiz gerek ortaya koydukları bilimsel yayın ve projelerle, gerekse ülkemizi yakından ilgilendiren konularda çıkarmış oldukları raporlarla, Konya’nın ve ülkemizin göğsünü kabartmaktadır.

Akademisyenlerimiz ülkemizdeki yerel yönetimlerin büyük çaplı imar projelerine fikri anlamda liderlik etmekte, toplumsal konularda raporlar ortaya koymakta, eğitimcilerin eğitimi kapsamında orta öğretim rehber öğretmenlerine Psikoloji Günleri düzenlemekte, milli kalkınmaya katkı sağlayabilmek amacıyla İnsansız Hava Aracı ve Robot Projeleri yürütmektedir.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Koronavirüse karşı başlatılan aşı geliştirme çalışmaları kapsamında aralarında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi akademisyenlerinin de yer aldığı “SARS-Cov-2 (COVID-19) Spike (S) Antijenine Karşı Kendiliğinden Amplifiye Olabilen mRNA Aşısının Geliştirilmesi” adlı proje TÜBİTAK-Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı (1004) dahilinde kabul edildi.

En Güncel Bilgi Teknolojileri

En Güncel Bilgi TeknolojileriKTO Karatay’da gelişen teknolojiye uygun dizayn edilmiş modern atölye ve laboratuvarlarda, Ar-Ge ve sertifikasyon süreçleri ile desteklenen teknolojik imkânlar bulunmaktadır. Burada, alanında uzman akademisyenlerimiz en güncel teknolojileri kullanarak öncü projeler yürütmektedir. Hızlı, güvenli ve yaygın internet sistemi, modern ve yüksek teknolojik bilgisayarlar, öğrencilerimizin diledikleri zaman kullanabileceğin dijital ekranlar, CERN Alice Deneyi verilerinin depolandığı süper bilgisayar, ayrıca elektronik, mekanik ve yazılım alanlarında tasarım, geliştirme ve prototipleme kabiliyeti sağlayacak Akıllı Teknolojiler Merkezi, KTO Karatay Üniversitesi’ni teknolojik açıdan ülkemizin önemli merkezlerinden biri yapmaktadır.

Öte yandan öğrencilerimizin Konya Ticaret Odası üyesi Sektör Danışmanları ile çalışmaları, hem fikri anlamda projelerini şekillendirmelerine imkân sağlamakta hem de yüksek katma değerli işlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Örneğin üniversitemiz Ar-Ge Topluluğu tarafından tasarlanan motor, batarya sistemi, yerleşik şarj birimi, telemetre, araç kontrol sistemi ve mekanik aksamı bakımından tamamen yerli bir araç olan Diriliş 1251, TÜBİTAK En İyi Görsel Tasarım Ödülü’ne sahip, KTO Karataylıların en güncel bilgi teknolojilerini kullanabilmeleri açısından en somut örnektir.

Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2021 Raporu’na göre; üniversitemiz toplam Ar-Ge harcamalarında vakıf üniversiteleri arasında 5. sırada yer almaktadır.

Sosyal Alanlarla Dolu Bir Üniversite

Sosyal Alanlarla Dolu Bir ÜniversiteŞehrin tam merkezinde yer alan KTO Karatay Üniversitesi, öğrenciler için çeşitli ve geniş sosyal imkânlara sahiptir. Üniversite çevresindeki kafeler, restoranların yanında kampüs içerisinde de Kantinim Karatay, Blue Coffee Shop Lavazza, Etraf Kafe, KTOST, Kimya Hatun Kadın Kooperatifi Satış Noktası öğrencilerin keyifle vakit geçirebildikleri yerlerin başında geliyor.

Üniversite yönetimi tarafından sağlam bir iletişimle denetlenen kafe ve restoranlarda, öğrencilerin her ihtiyacına uygun her fiyattan ürünlerle, kampüs içerisinde 7/24 yaşayabilecekleri ortamlar sunulmaktadır. Sınav dönemlerinde bir nevi kütüphane, yaz aylarında festival ortamına sahip mekanlar, yılın bütün aylarında mevsimsel lezzetleriyle de Karataylılara sıcak bir ortam sunuyor.

Ayrıca KTO Karatay Üniversitesi kampüsü içinde yer alan spor tesisleri ve oyun imkânlarıyla öğrencilerin kampüs içerisindeki vakitlerini daha iyi geçirebilmelerine fırsat tanıyor.

Yurt Dışı Eğitim İmkânları

Yurt Dışı Eğitim İmkânlarıKTO Karataylılar Dünyanın Her Yerinde...

KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerine yurt dışında geniş eğitim imkânları sunuyor. KTO Karatay, Erasmus partnerlerini seçerken de eğitim kalitesi yüksek, nitelikli ve teknolojik gelişmelerin yoğun olduğu üniversite ve ülkeleri tercih ediyor.

Erasmus anlaşmalı ülke listesi; Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Yunanistan olmak üzere toplamda 18 ülke ve bu ülkelerde bulunan toplam 40 üniversite ile Erasmus Öğrenim anlaşmamız bulunmaktadır.

Bunlar dışında Erasmus Staj Hareketliliği ile tüm bölümlerdeki öğrenciler Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelere hareketlilik gerçekleştirebilmektedir.

8 Yabancı Dil

8 Yabancı DilKüreselleşmeyle birlikte, farklı toplumların arasındaki iletişim ve etkileşim de büyük önem kazanmıştır. Günümüzde yalnızca bir yabancı dil bilmek, otoriteler tarafından artık yetersiz görülmektedir. Bunun yanı sıra dış ticarete olan yönelimler, ihracat ve ithalat işlemlerinde farklı yabancı dil bilenlere önemli artılar sağlamaktadır.

Günümüzde, Orta Doğu’da çalışmak isteyen biri Farsça ya da Arapça’ya gereksinim duyabilirken, gelecek planları arasında uzak doğu olan birinin, Japonca’ya ihtiyacı olacaktır. Dil eğitiminin gelecek nesiller için önemini bilen KTO Karatay Üniversitesi öğrencilerine sekiz farklı dili öğrenme imkânı sunmaktadır. İngilizce’nin yanı sıra Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, Farsça, Japonca ve İspanyolca’nın seçmeli ders olarak eğitimini alan KTO Karataylılar, küresel rekabetin gün geçtikçe arttığı iş dünyasına tam donanımlı şekilde hazırlanmaktadır.

Bir Üniversite, İki Diploma

Bir Üniversite, İki DiplomaKonya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi öğrencileri, Çift Anadal Programı ile iki diplomayla birden mezun olabiliyorlar.

Çift Anadal Programı (ÇAP); bir diploma programına kayıtlı öğrencinin belirtilen şartları sağlaması kaydıyla aynı yükseköğretim kurumunun ikinci bir programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilmesini sağlayan bir programdır. Bu bağlamda KTO Karatay Üniversitesi, 100’e yakın farklı Çift Anadal Programları ile öğrencilerine, farklı disiplinlerde öğrenim görebilme imkânı sunmaktadır.

Örneğin: Sosyoloji okuyan biri Psikoloji’de, Uluslararası Ticaret ve Lojistik okuyan biri İngilizce Mütercim Tercümanlık’ta ÇAP yaparak, iki diplomayla mezun olabiliyor.