Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) (Burslu)7EA365,63359115.558₺0,00
Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) (%50 İndirimli)14EA306,29394369.784₺140.000,00
Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) (Ücretli)28EA209,732311.433.490₺280.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) ve İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlerinde İngilizce hazırlık programı, Arapça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde ise Arapça hazırlık programı zorunludur.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
• İngilizce / Arapça Hazırlık ücreti 246.000₺'dir. Kaydolunan programın burs/indirimi geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’müzün temel amacı, ülkemizi dış ticarette güçlü bir pozisyona taşıyacak uluslararası ticaretçiler yetiştirmektir. Bu amaca ulaşabilmek, ulusal ve uluslararası pazarları tanıyan, üreticileri ve tüketicileri bir araya getirebilen, bankaları, ihracat ve ithalat işlemlerini, lojistiği ve gümrükleme işlemlerini gerçekleştirebilen uzmanlaşmış bireylerin yetiştirilmesiyle mümkündür. Konya, gerek sahip olduğu dış ticaret potansiyeli gerekse yürütülen nitelikli projelerle uluslararası ticaret ve lojistik öğrenimi için oldukça ideal bir şehirdir. Bu projelerden biri olan Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi ile Konya sanayisi ve tarımı için önemli mamul ve ürünlerin taşması yapılmaktadır. Bu ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlarda fiyat, hız ve kalite konusunda rekabet edebilmesi lojistik ile mümkün olmaktadır.

Yine Konya Ticaret Odası bünyesinde 2019 yılında kurulan Dış Ticaret Merkezi, Konya ihracatçısının ihracat kapasitesi ve seçeneklerini artırmaktadır. Konya Ticaret Odası Dış Ticaret Merkezi, işletmelerin uluslararası ticaret faaliyetlerinde yol gösterici olmayı ve bu sayede Türk ihracatçısının büyümesine, Konya’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Öğrencilerimiz Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim kampüsünde yer alan Dış Ticaret Merkezi’nde teorinin yanında pratik yapma imkânı da elde etmektedir.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Bulgaristan, İtalya, Litvanya, Letonya, Makedonya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan ve Portekiz’de anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü mezunlarının 6 ay içinde ülkemizde iş bulma oranı %53,8’dir.

Puan Türü EA
Eğitim Dili İngilizce
Seçmeli Yabancı Dil Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık Zorunlu
Çift Anadal Durumu İşletme, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Tarih, İletişim ve Tasarımı, Endüstri Mühendisliği, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık, İslam İktisadı ve Finans, Enerji Yönetimi
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) Ders İçerikleri

The International Trade and Logistics Program curriculum covers courses about Export and Import Management, Customs Legislation, International Logistics, International Marketing, International Market Research, International Economics, International Finance and Business and Strategic Management.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) İş İmkanları

Öğrencilerimiz bu bölümü bitirdiklerinde uluslararası lojistik hizmeti sağlayan firmalarda, uluslararası deniz, havayolu, karayolu ve demiryolu taşımacılığı işletmelerinde, uluslararası ve çok uluslu teşebbüslerde pazarlama uzmanı ve yönetici gibi pozisyonların yanında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, belediyeler ve benzeri kamu kurum ve kuruluşlarında uzman veya gümrük personeli olarak istihdam edilebilmektedir.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar