Tıp Fakültesi 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç)
Tıp Fakültesi (Burslu)6SAY500,1709218,493₺0,00
Tıp Fakültesi (Ücretli)36SAY474,5556336,901₺460.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.

KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi, bilimin öncülüğünde özgün düşünceyi yücelten, akademik ve etik değerlere sahip hekimler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Tıp Fakültemiz, öğrenci ve hasta memnuniyetini daima ön planda tutmaktadır. Ayrıca üniversitemiz ve sağlık sektöründe Türkiye'nin önemli gruplardan biri olan Medicana ile afiliasyon protokolü bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, yapısal ve tıbbi açıdan en son teknolojiye uygun olarak planlanan KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicana Konya Hastanesi’nde, tüm tıbbi branşlarda tecrübe kazanmaktadır. Yine öğrencilerimiz, hastane uygulamalarının yanı sıra Merkezi Araştırma Laboratuvarı ve son teknolojiyle donatılmış diğer uygulama laboratuvarlarımızda Kovid-19 ve kanser araştırmalarına kadar birçok araştırma gerçekleştirmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz, üniversitemizde kadavra ve gerçek insan kemikleriyle de uygulamalı olarak eğitim almaktadır.

Afiliasyon Anlaşması:
Üniversitemiz ile Medicana Hastanesi arasında yapılan afiliasyon anlaşmayla eğitim alanında lisans ve lisansüstü eğitimler, hizmet içi eğitimler ile tıpta uzmanlık mevzuatına göre verilecek eğitimler yürütülmektedir. Ayrıca sağlık hizmeti üretimi kapsamında; ihtiyaç duyulan alanlarda doğrudan sağlık hizmeti üretimi, tıbbi ve bilimsel danışmanlık ile konsültasyon hizmeti verilebilmekte ve araştırma kapsamında; bilimsel araştırma ve geliştirme ile proje çalışmaları yapılmaktadır.

Tıp Fakültesi mezunlarımızın %92’si çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra ilk 6 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

Mezunlarımız, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 15. sırada yer almaktadır.

Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 6 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu -
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Tıp Ders İçerikleri

Hücre Yapısı - Hücreler Arası Etkileşim - Genom ve Kalıtım - Kıkırdak, Kemik ve Bağ Dokuları - Kanıta Dayalı Tıp ve Etik - Hareket Sistemi - Sinir Sistemi ve Duyu Organları - Dolaşım/Solunum Sistemi - Sindirim Sistemi ve Metabolizma - Üreme/Boşaltım ve Endokrin Sistem - Halk Sağlığı, Hastalıkların Biyolojik Temeli ve Neoplazi - Hastalıkların Mikrobiyolojik Temeli ve Enfeksiyon - Kardiyopulmoner Sistem ve Halk Sağlığı - Halk Sağlığı, Hematoloji, Acil - Gastrointestinal Sistem, Endokrinoloji, Obstetrik ve Jinekoloji - Santral Sinir Sistemi, Ürogenital Sistem ve Halk Sağlığı - Genel Cerrahi - Kadın Hastalıkları ve Doğum - İç Hastalıkları - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Tıp İş İmkanları

6 yıllık üniversite eğitiminden sonra mezun olan öğrencilerimiz pratisyen hekim olmakta, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde iş bulabilecekleri gibi kendi muayenehanelerinde de çalışabilmektedirler. Ayrıca Tıp Fakültesini bitirdikten sonra isterlerse Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girerek uzmanlık yapmayı tercih edebilmektedirler. Bununla birlikte tıbbi bilgi ve birikimlerini farklı alanlarla birleştirerek tıp hukuku, sağlık hizmeti yöneticisi gibi özel alanlarda kariyer alternatiflerine yönelebilmektedirler.

Fotoğraflar