Tarih 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Tarih (Burslu)4SÖZ350,24161109.267₺0,00
Tarih (%50 İndirimli)25SÖZ169,542831.532.052₺122.500,00
Tarih (Ücretli)SÖZ183,396351.475,503₺245.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) ve İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlerinde İngilizce hazırlık programı, Arapça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde ise Arapça hazırlık programı zorunludur.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
• İngilizce / Arapça Hazırlık ücreti 246.000₺'dir. Kaydolunan programın burs/indirimi geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Eğitim dünyasının köklü temsilcisi KTO Karatay Üniversitesi, Karatay Medresesi’nden almış olduğu tarihi sorumluluğun gereği, insanlığın geleceğini şekillendirecek başarılara imza atmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Şüphesiz, kökleri Anadolu Selçuklu Devleti zamanında inşa edilen Karatay Medresesi’ne dayanan bir eğitim kurumunda Tarih okumak ayrıcalıktır.

Tarih Bölümü öğrencilerimiz, Tarih Topluluğu ile farklı tarih alanlarından birçok akademisyen ve kişi ile bir araya gelerek tarihi olguları birebir değerlendirme fırsatı bulmaktadır. Örneğin; İstiklal Harbi ve Kut-ül Amare komutanlarımızdan Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir ile tarihe yolculuk yapmışlardır.

Üni-Veri istatistiklerine göre Tarih Bölümü mezunlarının, mezun olduktan sonra ilk 1 yıl içinde iş bulma oranı %61,1’dir.

Mezunlarımız KPSS P3 puan sıralamasında Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında 10. sırada yer almaktadır.

Puan Türü SÖZ
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Sosyoloji, Psikoloji, Sosyal Hizmet, İletişim ve Tasarımı, Enerji Yönetimi, İslam İktisadı ve Finans, İşletme, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, Arapça Mütercim ve Tercümanlık
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Tarih Ders İçerikleri

Antropolojiye Giriş - Arkeolojiye Giriş - Sosyolojiye Giriş - Osmanlı Türkçesi - İlk Çağ Tarihi - Tarih Metodolojisi - Temel Bilgi ve Teknoloji Kullanımı - Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi - Psikolojiye Giriş - İslam Öncesi Türk Tarihi - Siyasal Düşünceler Tarihi - İlk Çağ Medeniyetleri - Tarih Felsefesi - Genel İktisat - Müslüman Türk Devletleri Tarihi - İslam Öncesi Türk Kültür Tarihi - İslam Tarihi - Osmanlı Paleografyası - Orta Çağ Avrupa Tarihi - Büyük Selçuklular Tarihi - Rusya ve Kafkasya Tarihi - Hindistan ve Uzak Doğu Tarihi - Osmanlı Tarihi - Roma ve Bizans Tarihi - Türkiye Selçukluları Tarihi - Anadolu Beylikleri Tarihi - Anadolu’nun Tarihi Coğrafyası - Türk Düşünce Tarihi - Türk Bilim Tarihi - İslam Sanatları - Osmanlı Diplomatikası

Tarih İş İmkanları

Mezunlarımız, tarihî konularda araştırma ve inceleme yapan kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında iş bulabilmektedirler. Gerekli sertifikalara sahip oldukları takdirde, turizm, tanıtma ve rehberlik alanlarında da çalışabilmektedirler. Üniversitelerin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümlerinde okutman olarak görev alabilmektedirler. Osmanlıca bildikleri için “arşivci veya tasnif elemanı” olarak da çalışabilmektedirler. Ayrıca tapu daireleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi, adliyeler gibi eski belgeleri saklamak durumunda olan kuruluşlarda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda çalışabilmektedirler.

Fotoğraflar