Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu)6TYT350,86228419.032₺0,00
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%50 İndirimli)18TYT292,07876980.860₺85.000,00
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Ücretli)20TYT249,877871.616.670₺170.000,00
• Hazırlık sınıfı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Vazgeçilmez bir ulaşım türü haline gelen hava taşımacılığının giderek artması sonucu tüm dünyada Sivil Havacılık personeline ihtiyaç artmış ve talep karşılanamaz hale gelmiştir. Sivil Havacılık Bölümümüzün amacı; başta ülkemiz olmak üzere tüm ülkeler için bu ihtiyacı karşılayabilecek nitelikli kabin hizmetleri personeli yetiştirmek ve Türkiye’de havacılık eğitimine Anadolu’da da erişebilir kılmaktır.

KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, İngilizceyi hem genel hem de mesleki olarak ileri seviyede ve akıcı olarak kullanım becerisine sahip olacaktır. Ayrıca Üniversitemizde sunulan 8 farklı dil imkanından da yararlanabilecektir. Emniyetten ilk yardıma, uçuş psikolojisinden etkileşime kadar birçok alanda kendilerini geliştirerek işte aranan uzmanlar olarak mezun olacaklardır. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü öğrencilerimiz, KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nde yer alan Mesleki Eğitim Merkezi’nde sertifikalı olarak İşaret Dili eğitimi almaktadırlar.

Üniversitemizde bulunan ve uçak kabini gibi tasarlanan Mock-up sınıfı, öğrenciler ve eğitmenler için eğitim esnasında gerçek bir uçağın içindeymiş gibi hissetmelerine olanak sağlamaktadır. Bu özel sınıfta; acil durum, tıbbi konular, tehlikeli maddeler, genel ikram ve servis kuralları gibi derslerin eğitimi verilmektedir.

Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 2 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu -
Eğitim Yeri Teknoloji ve Eğitim Kampüsü

Sağlık raporunun (Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümü için zorunludur) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruşlarından alınması gerekmektedir. Sağlık kuruluşlarının listesine linkten ulaşabilirsiniz. http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/saglik_birimi/yetkili_saglik_kuruluslari.pdf

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ders İçerikleri

Sivil Havacılığa Giriş - İlk Yardım ve Tıbbi Konular - Temel Uçak ve Hava Araçları Bilgisi - Havacılık Kuralları - Havayolu İşletmeciliği - Hava Kargo ve Tehlikeli Maddeler - Havacılık Hukuku ve Gümrük Mevzuatı - Yolcu ve Yer Hizmetleri - Müşteri İlişkileri Yönetimi - Uçuş Personeli Görev ve Sorumlulukları - Havacılık Lojistiği ve Uygulamaları - Kabinde Genel Servis Usulleri - Diksiyon ve Anons Teknikleri - İngilizce - Havayolu İngilizcesi - İkinci Yabancı Dil

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri İş İmkanları

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programımız, havayolu sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihtiyaç duyduğu nitelikli kabin hizmetleri personeli talebini karşılamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle mezun olan öğrencilerimiz “Kabin Memuru” unvanını almakta, edindikleri yetkinliklerle havacılık sektöründe ulusal ve uluslararası hizmet veren yerli işletmeler, tarifesiz sefer düzenleyen havayolu işletmeleri ve yabancı havayolu işletmelerinde de istihdam edilebilmektedirler.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar