Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik (Burslu)5EA304,80808379.610₺0,00
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik (%50 İndirimli)28EA196,474481.617.139₺122.500,00
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik (Ücretli)6EA187,229191.727.243₺245.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) ve İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlerinde İngilizce hazırlık programı, Arapça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde ise Arapça hazırlık programı zorunludur.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
• İngilizce / Arapça Hazırlık ücreti 246.000₺'dir. Kaydolunan programın burs/indirimi geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü, Türkiye’de lisans düzeyinde yalnızca iki üniversitede bulunmaktadır. Multidisipliner bir yapıya sahip olan bölüm, sigorta sektörünün ülkemizde gösterdiği büyüme ivmesine ve sosyal güvenlik alanındaki değişim ve dönüşüme bağlı olarak nitelikli uzmanlar yetiştirme amacıyla kurulmuştur.

Hem kamusal hem de özel riskleri yönetecek üst düzey yönetici ve uzmanlar yetiştirmek üzere programlanmış genç, dinamik ve inovatif bir bölüm olan Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü, ülkemizde bugünün ve geleceğin en önemli meslek alanları arasında yer almaktadır.

Bu bölümde öğrenim gören öğrencilerimiz üniversitemizde Erasmus, Sektör Danışmanlığı Projesi ve çift anadal programlarından faydalanmaktadır.

Ayrıca Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümümüz Katılım Esaslı Sigortacılık ve Katılım Esaslı Bireysel Emeklilik alanlarında akreditasyona sahiptir.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Bulgaristan, İtalya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Polonya, Portekiz ve Letonya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü mezunlarımızın %60’ı kendi alanında çalışmakta olup %40’ı özel sektörde istihdam edilmektedir. Ayrıca %40’ı da kendi işinde çalışmaktadır.

Mezunlarımız KPSS P3 puan sıralamasında Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 2. sırada yer almaktadır.

 

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Tarih, İletişim ve Tasarımı, İslam İktisadı ve Finans, Enerji Yönetimi
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ders İçerikleri

Sigortacılığa Giriş - Sosyal Güvenliğe Giriş - Hukuka Giriş - Muhasebe - Ekonomi - İşletme Matematiği - İngilizce - Sosyal Güvenlik Sistemleri - İşletmeye Giriş - Sigorta Hukuku - Sosyal Güvenlik Teorisi - Sigorta Branşları - İstatistik - İnsan Kaynakları Yönetimi - Mesleki İngilizce - Finansal Yönetim - Sosyal Güvenlik Hukuku - Finansal Matematik - Reasürans - Sigorta İşletmeleri Yönetimi - Uygulamalı Sosyal Güvenlik Eğitimi Staj Uygulaması - Sosyal Güvenlik Uygulamaları - Aktüerya Matematiği - Sigorta Pazarlaması ve Satış Teknikleri - Dezavantajlı Gruplar Sosyal Güvenliği - Aktüerya Uygulamaları - İş Sağlığı ve Güvenliği

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik İş İmkanları

KTO Karatay Üniversitesi Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü mezunları, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde ve girişimci sıfatıyla kendi kurdukları işletmelerde çalışmaktadır.

Ayrıca bölüm, KPSS’de 4463 sayılı özel nitelik koduna sahiptir. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından açılan kadrolarda önemli bir atama potansiyeline sahiptir.  Mezunlarımızın yaklaşık %41'i bu özel nitelik kodu sayesinde kamu kurumlarında çalışmaktadır.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar