Pilotaj 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç)
Pilotaj (Burslu)5SAY531,155123.752₺0,00
Pilotaj (Ücretli)32SAY307,7906299.546₺400.000,00
• Hazırlık sınıfı isteğe bağlıdır.
• Teorik ve uygulamalı uçuş eğitim ücreti her yıl 10 taksite bölünebilir.
• ÖSYM tam burslu öğrenciler, teorik ve uygulamalı uçuş eğitim ücretinden muaftır.
Teorik ve Uygulamalı Uçuş Eğitim Ücreti:
59.500 Euro: birinci yıl 14.875€, ikinci yıl 14.875€, üçüncü yıl 14.875€, dördüncü yıl 14.875€ olacak şekilde 4 yıl boyunca eşit taksitlere bölünür. Yıl içinde bu ücretler 10 taksit şeklinde ödenebilir.

Türkiye’de planör eğitimiyle, kendi uçaklarıyla, kendi pisti ve bakım merkezinde pilot yetiştiren tek üniversite unvanını elinde bulunduran KTO Karatay Üniversitesi, sektöre yönelik iyi eğitim almış pilot yetiştirmektedir.

Özel havacılık şirketlerinin artması ile başlayan hava ulaşımındaki hızlı büyüme ve gelişim süreci, nitelikli personel ihtiyacı doğurmaktadır. Havacılık sektöründeki gelişmeler, uluslararası standartlarda pilot ihtiyacını ön plana çıkarmaktadır. Bu yüzden Pilotaj Bölümü’nün KTO Karatay Üniversitesi bünyesinde olması ve uluslararası düzeyde lisans eğitimi verilmesi hem öğrencilerimiz hem Konya hem de Türkiye için ayrı bir öneme sahiptir.

Planör Eğitimi

Türkiye’de yalnızca KTO Karatay Üniversitesi’nde uygulama eğitimleri, planör uçuşlarıyla başlamaktadır. Planör lisansına (SPL) sahip olan bir pilot adayı, bir uçağa nispeten çok daha üst düzey kumanda becerisi gerektiren planör kullanımda, kumanda becerilerini geliştirmektedir. Öğrencilerimiz, piste hangi irtifadan nasıl yaklaşacağını, mecburi inişlerde hızlı ve mükemmel karar verme yeteneklerini planör eğitimiyle kusursuzlaştırmaktadır. Öğrencilerimiz anormal duruma yaklaşan veya giren uçağın hangi kumandalar ve koordineli kullanımla kurtarılacağını öğrenmektedir. Üniversitemizde, 2 adet planör bulunmaktadır.

Kendi Pistimizde Eğitim

KTO Karatay Üniversitesi, genel amaca uygun şekilde inşa edilmiş ve üniversite kampüsüne sadece 20 dakika mesafede bulunan ve yaklaşık 305.000 metrekare genişlikteki kendi eğitim pistinde öğrencilerine eğitim vermektedirUçuş pistimiz Konya ilinde bulunmakta olup 1500 metre asfalt, 1200 metre çim pist, 1500 metre taxi yolu ve eğitim tesislerine sahiptir.

Çap İmkanı

KTO Karatay Üniversitesi, pilot adaylarına herhangi bir ek ücret ödemeksizin Çift Anadal Programı’na katılma hakkı vermektedir. Pilotaj öğrencileri üniversiteye girişte herhangi bir burs elde edememiş olsa dahi, YÖK tarafından belirlenmiş olan şartları sağlamaları halinde ikinci bir anadal programına ücretsiz kayıt olmaktadır.

Köklerimizi Göklere Taşıdık

Sunmuş olduğu nitelikli eğitimin sonuçlarını kısa sürede almayı başaran KTO Karatay Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve ELBA Havacılık Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği “Yılın Havacısı 2020” ödül töreninde ‘Yılın Havacısı’ ödülünün sahibi olmuştur.

Yine 2021 yılında Antalya Bilim Üniversitesi tarafından düzenlenen “Üniversitelerarası Hassas İniş Yarışması”nda ise bireysel ve takım halinde 1.lik ödülü kazanmıştır.

Üni-Veri istatistiklerine göre Pilotaj Bölümü mezunları, mezun olduktan sonra 1 yıl içinde %87,1 oranı ile Türkiye’de iş bulma süresi en yüksek ikinci bölüm olarak yer almaktadır.

Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Mühendislik Bölümleri, İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Sağlık raporunun (Pilotaj bölümü için zorunludur) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruşlarından alınması gerekmektedir. Sağlık kuruluşlarının listesine linkten ulaşabilirsiniz. http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/saglik_birimi/yetkili_saglik_kuruluslari.pdf

Pilotaj Ders İçerikleri

Genel Uçak Bilgisi-Havacılık Fiziği-Hava Hukuku-Aviation English-Matematik-Uçuş Prensipleri-Emniyet Yönetim Sistemi-Meteoroloji-Genel Uçak Bilgisi-Uçuş İşletme Usulleri-Genel Seyrüsefer-İnsan Performansı ve LimitleriHava Trafik Konuşmaları-Radyo Seyrüsefer-AviyoniklerNormal Usuller-Emercensi Usuller-Tip Uçak Tanıma- VFR Seyrüsefer ve Uçuş Planlaması-Standart Harekat UsulleriUçuş Uygulaması-Yük ve Denge-Performans-Temel AletSimülatör Uygulaması-Gece Uçuşu-Temel İlkyardım-Uçuş Ekibi İş Birliği-MCC Simülatör Uygulamaları

Pilotaj İş İmkanları

KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü’nden mezun olan öğrencilerimiz, 4 yıllık üniversite diplomasına ek olarak Sivil Havacılık Organizasyonu onaylı Ticari Havayolu Pilotu lisansına da (ICAO) sahip olmaktadırlar. Pilotaj Bölümünden mezun olunca lisans diploması ile hava yolu şirketlerinde, özel amaçla kullanılan jetlerde pilot olarak iş bulma imkânına sahip olmaktadırlar. Ayrıca yolcu ve yük taşıma amacıyla kullanılan hava araçlarında pilot olarak görev alabilmektedirler.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar