Mekatronik 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Mekatronik (Burslu)9TYT342,05979479.781₺0,00
Mekatronik (%50 İndirimli)24TYT251,241291.593.408₺85.000,00
Mekatronik (Ücretli)34TYT216,170222.252.407₺170.000,00
• Hazırlık sınıfı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Mekatronik; makine, elektronik, yazılım ve kontrol uzmanlık alanlarına dayanan disiplinler arası bir bölümdür. Gelişen teknoloji ile sanayi ve ticari işletmelerde mekatronik sistemlerinin kullanımı artmaya başlamıştır. Bundan dolayı günümüz işletmelerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için mekatronik, zorunlu bir alan haline gelmiştir.

Mekatronik Bölümümüz, dinamik eğitim kadrosu ile günümüz sanayi ve ticari iş alanlarında kullanılan makina, otomasyon, robotik, elektrik veya elektronik tabanlı veya bilgisayar kontrollü tüm araç, gereç, ekipman, donanım ve donatım sistemlerinin üretiminde gereken ve bu teknolojik yapıların tanıtımı, tasarımı, kurulumu, kullanımı, bakımı, tamiri ve geliştirilmesi konularında nitelikli teknik insan gücü yetiştirmeyi hedeflemektedir.

KTO Karatay öğrencileri, sanayi bölgesi ile iç içe olmanın avantajından yararlanarak, zorunlu ve gönüllü staj imkanlarıyla teori ve uygulamayı bir arada yapabilmektedir. Ayrıca Mekatronik Bölümü öğrencilerimiz, KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nde yer alan Model Fabrika’da eğitim ve uygulama yapabilmektedirler.

Mekatronik Programı mezunlarımızın %70’i çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra ilk 6 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

Mezunlarımızın %74’ü kendi alanında çalışmaktadır.

Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 2 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu -
Eğitim Yeri Teknoloji ve Eğitim Kampüsü

Mekatronik Ders İçerikleri

Mekatroniğin Temelleri- Doğru Akım Devre Analizi- Ölçme Teknikleri- Algoritma ve Programlama- Bilgisayar Destekli Çizim- Analog Elektronik-Alternatif Akım Devre Analizi-Sayısal Elektronik- Bilgisayar Destekli Takım Tezgâhları-Temel İmalat İşlemleri- Hidrolik Pnömatik- İş Sağlığı ve Güvenliği- Programlanabilir Kontrol Devreleri- Mekatronik Proje- Programlanabilir Kontrol Devreleri- Mesleki İngilizce- Meslek Ahlakı ve Ahilik- İngilizce-Matematik

Mekatronik İş İmkanları

Mezunlarımız özel sektörde elektrik-elektronik ile ilgili olan birçok kurum ve kuruluşta çalışabilmektedirler. Kontrol sistemleri, robotlar, endüstriyel otomasyon, bina otomasyonu, ev ürünleri, otomotiv, savunma sanayii, tıbbi uygulamalar, havacılık mühendisliği, imge ve ses işleme, üretim, lazer optik sistemleri ve akıllı ölçüm cihazları gibi birçok alanda faaliyet gösteren işletmelerde tekniker olarak görev alabilmektedirler.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar