Mekatronik Mühendisliği 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Mekatronik Mühendisliği (Burslu)7SAY366,99575157.729₺0,00
Mekatronik Mühendisliği (%50 İndirimli)13SAY307,92169*299.105*₺150.000,00
• Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde İngilizce hazırlık isteğe bağlı, diğer bölümlerde zorunludur.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
*Bir önceki yıl ilgili programa yeterli sayıda öğrenci yerleşmemiş olup, son yerleşen öğrencinin taban puan ve başarı sırasıdır.
**Bir önceki yıl ilgili kontenjana öğrenci yerleşmemiştir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Faydalı ürünler tasarlamak amacıyla makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, kontrol mühendisliği gibi birçok disiplini birleştiren mühendislik dalına “Mekatronik Mühendisliği” adı verilmektedir.

KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, mekatronik mühendisliği laboratuvarlarında; harf dizen sistem eğitim setleri ile mekanik, elektronik, elektropnömatik, PLC, sensör teknolojileri, motor kontrol konuları, otomasyon sistemlerinde PLC uygulamaları, konveyör mekanizmasının çalışma prensibinin incelenmesi, kurma/montaj uygulamaları gibi çalışmaları yapabilmektedir.

Öğrencilerimiz, üniversitemize ait Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK) ve Model Fabrika gibi son teknolojik imkânlarla donatılmış alanlarda teoride öğrendiklerini pratiğe dönüştürme fırsatına sahiptir. Bu bölümde %20 teorik işlenen mühendislik dersleri, %80 oranında uygulamalar ve deneylerle desteklenmektedir. Öğrencilerimiz 4. ve 6. yarıyıl sonunda toplam en az 20 iş günü iki yaz stajı ve son sınıf öğrencilerimiz ise danışman öğretim elemanı gözetiminde yarıyıl bitirme projeleri yürütmektedir.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan  Polonya, Portekiz ve Romanya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Mekatronik Mühendisliği Bölümü mezunlarımızın %57’si çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra 6 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

 

Puan Türü SAY
Eğitim Dili %30 İngilizce
Seçmeli Yabancı Dil Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus, IAESTE
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık Zorunlu
Çift Anadal Durumu Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Mekatronik Mühendisliği Ders İçerikleri

Computer Programming And Algorithms - Introduction To Mechatronics Engineering - Teknik Resim - Mühendislik Oryantasyonu - Devre Teorisi, Engineering Mechanics - Engineering Materials - Computer Aided Drawing - Analog Elektronik – Dynamics - Numerical Analysis - Mechatronics Measurements - Sayısal Elektronik - Isı Mühendisliği - Makine Elemanları - Mechatronics Components - Non-Technical Elective - Mechatronics Design - Signal Processing - System Dynamics - Computer Aided Design And Production - Feedback Control Systems - Technical Elective – Robotics - Numerıcal Control - Process Control - Industrıal Control - Integrated Cırcuıt Desıgn - Numerıcal Sıgnal Processın - Sensors And Applıcatıon - Numerıcal Image Processıng - Robot Vısıon - Uzman Sistemler - Artıfıcıal Neural Network – Sımulatıon – Simülasyon - Embeded Systems - Bulanık Sistemler - Electrıcal Machınery - Control System Design

Mekatronik Mühendisliği İş İmkanları

Mezunlarımız, savunmadan tıbbi cihazlara, enerji üretim sistemlerinden otomotive kadar geniş bir perspektifteki alanlarda çalışmaktadır. Süreç tesisi ve yönetimi, planlama, optimizasyon, üretim ve kontrol, uzay çalışmaları, seyrüsefer sistemleri, askeri sistemler, yapay zekâ teknikleri, yürüyen merdiven sistemleri, akıllı binalar, hızlı tren ve otomotiv endüstrisi, veri iletişimi ve ağları uygulama alanlarında mühendis olarak görev alabilmektedir. Kısacası öğrencilerimiz otomasyona dair hemen hemen her alanda görev alabilmektedirler.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar