Mahkeme Büro Hizmetleri 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Mahkeme Büro Hizmetleri (Burslu)4TYT**₺0,00
Mahkeme Büro Hizmetleri (%50)4TYT**₺92.500,00
Mahkeme Büro Hizmetleri (Ücretli)21TYT**₺185.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir. *** Bu programa bu yıl ilk kez öğrenci alınacağı için taban puan ve başarı sırası oluşmamıştır.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Mahkeme Büro Hizmetleri Bölümü’nün amacı kamu kuruluşlarının ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu temel hukuk bilgisine sahip öğrenciler yetiştirmektir. Bu açıdan özellikle Adalet Bakanlığı bünyesinde ihtiyaç duyulan nitelikli ara insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. İki yıllık bir süre içerisinde hem teoriye hem de uygulamaya yönelik nitelikli bir eğitim verilmektedir. Meslek yüksekokulumuz oldukça nitelikli bir akademik kadroya sahiptir.
KTO Karatay Üniversitesi Karatay Meslek Yüksekokulu Mahkeme Büro Hizmetleri Bölümü öğrencileri, modern ve Selçuklu mimarisinin buluştuğu TOBB Hukuk Fakültesi Binası’nda, duruşma salonu uygulamaları ile özgün bir eğitim almaktadır. Türkiye’de Adliye Sarayı’na en yakın yüksekokul olma özelliğinin yanı sıra, Konya Adliye’sinde de öğrencilerimiz staj yapabilmektedir.

Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 2 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu -
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Adalet Ders İçerikleri

Hukuka Giriş - Anayasa Hukuku - Medeni Hukuk - Büro Yönetim Teknikleri - Klavye Kullanımı - Halkla İlişkiler ve İletişim Teknikleri - İnsan Hakları - Ceza Hukuku - İdare Hukuku - Yargı Örgütü - Eşya ve Miras Hukuku - Hukuk Dili ve Adli Yazışmalar - Ticaret Hukuku - Medeni Usul Hukuku - Ceza Usul Hukuku - Borçlar Hukuku - İdari Yargı - Yazı İşleri Mevzuatı - Tebligat Hukuku - Mali Hukuk - İş Sağlığı ve Güvenliği - Kıymetli Evrak Hukuku - İcra ve İflas Hukuku - İş Hukuku - Cezaevi İdaresi ve İnfaz Hukuku - Dosyalama ve Arşivleme - UYAP Uygulamaları - Avukatlık ve Noterlik Hukuku - Genel Muhasebe - Mesleki Sınav Teknikler

Adalet İş İmkanları

Karatay Meslek Yüksekokulumuzun en önemli özelliği “uygulamalı eğitime” oldukça önem vermesidir. Karatay Meslek Yüksekokulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz Adalet Bakanlığı’nın Yazı İşleri Müdürlüğü, İcra Dairesi Müdürlüğü, Zabıt Kâtipliği, Ceza İnfaz Kurumları Müdürlüğü gibi çeşitli birimlerinde görev alabilecekleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk birimleri, noterler, hukuk büroları, bankalar, şirketler vb. kuruluşların bünyesinde de çalışabilmektedir.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar