İngilizce Mütercim ve Tercümanlık 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
İngilizce Mütercim Tercümanlık (Burslu)10DİL421,447719.928₺0,00
İngilizce Mütercim Tercümanlık (%50 İndirimli)13DİL365,7690343.037₺135.000,00
İngilizce Mütercim Tercümanlık (Ücretli)51DİL224,63083120.435₺270.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) ve İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlerinde İngilizce hazırlık programı, Arapça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde ise Arapça hazırlık programı zorunludur.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
• İngilizce / Arapça Hazırlık ücreti 246.000₺'dir. Kaydolunan programın burs/indirimi geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Mütercim tercüman, tercüme bürolarında çalışan üniversitelerin ilgili bölümü olan mütercim tercümanlık bölümlerini bitirip, tercüme işi yapan uzman kişilerdir. Mütercim tercümanlar, ana dili gibi çeviri yapacağı, uzmanlaşmış olduğu ikinci dil hakkında dilbilgisi, o dili kullanan kişilerin kültürleri, eğitimleri, kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi bilmesi gereken kişilerdir.

Mütercim tercümanlar hem yazılı hem sözlü olarak çeviri yapabilmektedir. KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, hem İngilizce dilini en ayrıntısına kadar öğrenirken hem de öğrenebilecekleri diğer dil imkanları ile kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimiz Teknoloji ve Çeviri Webinarlarıyla da mesleklerine yönelik gelişmeleri yakından takip edebilmektedirler.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Litvanya, Letonya, Polonya ve Romanya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü mezunlarımızın %70’i çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra ilk 3 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü mezunlarımızın %86’sı kendi alanında çalışmaktadır.

Puan Türü DİL
Eğitim Dili İngilizce
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık Zorunlu İngilizce Hazırlık
Çift Anadal Durumu Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sosyoloji, İletişim ve Tasarımı
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Ders İçerikleri

Yazma Becerisi - Sözlü İletişim - Okuma Becerisi - Çeviriye Giriş - Çeviri Kuramları - Dilbilimine Giriş - Edebi Metin Çevirisi - Sözlü Çeviri Teknikleri - Teknik Metin Çevirisi - Eşzamanlı Çeviri - Söylem Çözümlemesi - Türk Çeviri Tarihi - Ardıl Çeviri - İngiliz / Amerikan Kültürü Tarihi - Uygulamalı Eğitim - Çeviri Eleştirisi - Konferans Çevirisi - Hukuk Çevirisi - Medya Çevirisi

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık İş İmkanları

Mezunlarımız, dil hizmeti ve çeviriye gereksinim duyan özel ya da kamu kurum ve kuruluşlarında, uluslararası kuruluşlarda (Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, vb.) uluslararası veya ulusal ölçekte dil hizmeti veren şirketlerde, reklam şirketlerinde, yayınevleri ve teknik metin yazarlığı gereksinimi duyan üretim ve dokümantasyon şirketlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca kendi çeviri ofislerini açarak kendi işlerini yapabilmektedirler.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar