Grafik Tasarımı 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Grafik Tasarımı (Burslu)6EA346,61582172.788₺0,00
Grafik Tasarımı (%50 İndirimli)20EA281,60729558.171₺140.000,00
Grafik Tasarımı (Ücretli)22EA237,591331.042.211₺280.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
*Bir önceki yıl ilgili programa yeterli sayıda öğrenci yerleşmemiş olup, son yerleşen öğrencinin taban puan ve başarı sırasıdır.
**Bir önceki yıl ilgili kontenjana öğrenci yerleşmemiştir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Üniversitemiz Grafik Tasarımı Bölümü afiş, illüstrasyon, animasyon, çizgi film, endüstri grafiği gibi alanlarda geniş biçimde yer alan grafik sanatı konusunda yetkinleşmiş insanlar yetiştirmektedir. KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, Temel Tasarım Atölyesi, Fotoğraf Atölyesi, Özgün Baskı Atölyesi, Resim Bölümü Ana Sanat Atölyesi ve çizim dersliklerinde tasarım ilke ve elemanlarını öğrenip özümsemekte ve tasarımlar oluşturmaktadır. Öğrencilerimiz akademisyenlerimizin rehberliğinde ulusal ve uluslararası projelere katılım sağlamakta, bu alanlarda tecrübe kazanmaktadır.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan İspanya, İtalya, Litvanya, Malta ve Portekiz’de anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Grafik Tasarımı Bölümü mezunlarımızın %73’ü çalışmaktadır. Çalışanların eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde işe başlama oranı ise %100’dür.

Mezunlarımızın %100’ü kendi alanında çalışmaktadır.

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu İletişim ve Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Grafik Tasarımı Ders İçerikleri

Temel Tasarım Eğitimi - Bilgisayar Destekli Çizim Tekniği - Desen - Genel Sanat Tarihi - Bilgisayar Destekli Görüntü İşleme Tekniği - Tipografiye Giriş - Tipografi - Grafik Tasarım - Bilgisayar Destekli Grafik Tasarım - İllüstrasyon - Grafik Tasarım Tarihi - Konsept Geliştirme - Sembol ve Anlam Yaratma - Özgün Baskı - Baskı Resim Teknikleri - Görsel Anlatım Teknikleri - Kaligrafi - Reklam Fotoğrafçılığı - Ambalaj Tasarımı - Layout Tasarımı - Görsel İletişim ve Reklam - Grafik Tasarım Teori ve Araştırma - Görsel Disiplinlerde Göstergebilim - Mitoloji ve İkonografi - Tasarım Analizi - Bilgisayar Destekli Yazı Karakteri Tasarımı - Grafik Üretim Teknikleri - Yeni Medya - Özgün Kitap Tasarımı - Baskı Üretim Teknikleri - Portfolyo Tasarımı - İnteraktif Grafik Tasarım - Deneysel Grafik Tasarım - Bilimsel Araştırma ve Yazım Teknikleri - Sayısal Video Kurgu - İleri Tipografi - Editoryal İllüstrasyon - Sanat Felsefesi - Mezuniyet Projesi

Grafik Tasarımı İş İmkanları

Mezunlarımız, tanıtım, yayıncılık, film ve çizgi film sektöründe geniş iş imkânına sahiptir. Reklam ajansları, tanıtım atölyeleri, organizasyon ajanslarında grafik tasarımcı, sanat yönetmeni ve yardımcısı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda kendi reklam ve iletişim ajanslarını kurarak sektörde girişimci olarak da faaliyet yürüten mezunlarımız bulunmaktadır.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar