Enerji Yönetimi 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Enerji Yönetimi (Burslu)5EA326,00386258.914₺0,00
Enerji Yönetimi (%50 İndirimli)28EA180,422571.789.418₺122.500,00
Enerji Yönetimi (Ücretli)6EA200,376421.565.322₺245.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) ve İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlerinde İngilizce hazırlık programı, Arapça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde ise Arapça hazırlık programı zorunludur.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
• İngilizce / Arapça Hazırlık ücreti 246.000₺'dir. Kaydolunan programın burs/indirimi geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Türkiye’de lisans düzeyinde ilk olarak üniversitemizde açılan Enerji Yönetimi Bölümü; alan yönetimi, sektörel ilişkiler ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda nitelikli yöneticiler yetiştirmektedir. Enerji yönetimi, üretimi azaltmaksızın enerjinin verimli kullanımı doğrultusunda organize edilmiş disiplinli bir çalışmadır. Enerji yönetimi, enerji kayıplarının önlenmesini, atıkların kazanılmasını, tüketilen enerjinin performansını düşürmeden en aza indirilmesini amaçlar. Ülkemizin son yıllarda yürüttüğü Karadeniz ve Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmaları, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santrali gibi projeler enerjiye ilgilinin giderek arttığını ve bu alanda nitelikli mezunlara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. KTO Karatay Üniversitesi gerek bünyesinde bulunan Enerji Yönetimi Bölümü gerekse yürütülen örnek projelerle Türkiye’nin bu alandaki en özgün üniversiteleri arasında yer almaktadır. Yenilenebilir enerjiye ayrı bir önem veren üniversitemiz, kendi elektrik ihtiyacının %25’ini güneş enerjisinden karşılamaktadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Avrupa Birliği finansmanı ile yürütülen YEVDES projesi ile üniversitemizin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Yine Kurumsal Karbon Ayak İzi Çalışmaları kapsamında üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilen enerji tüketimleri, birincil ve ikincil ayak izinin yıl bazlı hesaplanarak düzenli olarak izlenmesi sağlanmaktadır. Düzenli olarak izlenen bu verilerin azaltılmasına ilişkin iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Bulgaristan, İtalya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Polonya, Portekiz ve Letonya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Enerji Yönetimi Bölümü mezunlarımızın %60’ı kendi alanında çalışmakta olup %70’i özel sektörde istihdam edilmektedir.

Mezunlarımız KPSS P3 puan sıralamasında Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 1. sırada yer almaktadır.

 

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Tarih, İletişim ve Tasarımı
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Enerji Yönetimi Ders İçerikleri

Enerji Sistemleri Mühendislik Bilgisi - İşletme Yönetimine Giriş - Hukuka Giriş - İşletme Matematiği - Genel Muhasebe - Ekonomi - Enerji Sektöründe Bilgisayar Uygulamaları - İşletme Finansmanı - Borçlar Hukuku - Enerji Yatırımları Yönetimi - İstatistik - Yönetim Sistemleri - Enerji Üretim Teknolojileri - Genel İngilizce - Etkin İletişim, Müzakere Yöntemleri ve Halkla İlişkiler - İdare Hukuku - Enerji Şebeke Topolojisi - Yönetim ve Organizasyon - Ticaret Hukuku - Araştırma Yöntemleri - Enerji Sektöründe Muhasebe Uygulamaları - Enerji Piyasaları ve Ticareti - Sürdürülebilir Enerji ve Çevre Politikaları - Enerji Hukuku - Mesleki İngilizce - Enerji Projeleri Yatırım Analizi - Yöneylem Araştırması - Çevre Mevzuatı - Ekonometri - Enerji Pazarlama

Enerji Yönetimi İş İmkanları

Mezunlarımız güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerji santralleri başta olmak üzere kamu kurumlarında ve özel işletmelerde enerji yöneticisi, enerji uzmanı, enerji uygulama uzmanı, enerji tasarruf uzmanı, denetçi ve enerji satış uzmanı gibi çeşitli pozisyonlarda çalışmaktadır. Ülkemizin enerji alanında amiral gemileri statüsünde bulunan Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş (MEPAŞ), Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) mezunlarımızın çalıştığı bazı kuruluşlardır.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar