Dış Ticaret 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Dış Ticaret (Burslu)7TYT330,02405575.261₺0,00
Dış Ticaret (%50 İndirimli)18TYT247,764081.653.008₺85.000,00
Dış Ticaret (Ücretli)29TYT216,406452.247.573₺170.000,00
• Hazırlık sınıfı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Ülke ekonomisinin kalkınmasında dış ticaret, önemli bir olgudur. İhracatın arttırılması, ekonomi dinamizmini artıracak ve değer katacaktır. Dış Ticaret Bölümümüz, bu dinamizm ve değere katkıda bulunabilmek amacıyla; dış pazara yönelen, dış ticaret konularında pratik bilgi ile donanmış, gümrük mevzuatına hakim, çözüm odaklı, endüstriyi tanıyan, kendine güvenen ve kendini geliştirmeye açık olan dış ticaret uzmanları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nde sanayi bölgesi ile iç içe olmanın avantajından yararlanarak, zorunlu ve gönüllü staj imkanlarıyla teori ve uygulamayı bir arada yapabilmektedir. Ayrıca Dış Ticaret Bölümü öğrencilerimiz, KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nde yer alan Dış Ticaret Merkezi’nde eğitim ve uygulama yapabilmektedirler.

Dış Ticaret Programı mezunlarımızın %62’si çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra ilk 6 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 2 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu -
Eğitim Yeri Teknoloji ve Eğitim Kampüsü

Dış Ticaret Ders İçerikleri

Dış Ticarete Giriş- Dış Ticaret İşlemleri Muhasebesi- Dış Ticaret İşlemleri- Ekonomi- Rekabet Bilgi Sistemleri ve Ticari İstihbarat- Uluslararası Lojistik- Genel Muhasebe-Gümrük Rejimleri ve Uygulamaları- Uluslararası Girişimcilik ve İşletme Yönetimi- Uluslararası Ticarette Dokümantasyon ve Yazışmalar- E-Ticaret- Envanter ve Bilanço- Uluslararası Pazar Arş. ve Hedef Pazar Seçimi-Uluslararası Ticarette Örnek Olaylar Çözümü- Deniz Ticaret Hukuku- Lojistik Planlama ve Rotalama-Deniz Ticaret Hukuku- Temel İngilizce- Bilgisayar Kullanımı Uygulamaları

Dış Ticaret İş İmkanları

Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret ön lisans programından mezun olun öğrencilerimiz, ithalat ve ihracata bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedirler. Taşımacılık, bankacılık, lojistik, gümrük işlemleri alanlarında faaliyet gösteren özel sektör firmalarında iş imkânı bulabilmektedirler. Firmalara dış ticaret konusunda danışmanlık yapabilmekte, Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavına girerek, bakanlık tarafından onaylı B karnesi alarak Gümrük Müşavir Yardımcısı olabilmektedirler. Ayrıca İhracatçı Birliklerinde istihdam edilme imkânı bulabilmekte, uluslararası lojistik firmalarında istihdam edilebilmektedirler. Dikey geçiş sınavında başarılı olmaları halinde dört yıllık İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik gibi bölümlere geçiş yapabilmektedirler.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar