Çocuk Gelişimi 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Çocuk Gelişimi (Burslu)9EA337,22334208.591₺0,00
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli)24EA297,06362433.550₺123.000,00
Çocuk Gelişimi (Ücretli)31EA246,7469925.462₺246.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Çocuk Gelişimi Bölümü, 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren, engeli olan, korunmaya muhtaç, çalışan, risk altındaki çocukların zihinsel, dilsel, motor, sosyal, duyusal gelişimlerini öz bakım ve becerilerini değerlendirebilen, aile danışmanlığı yapabilecek, etik değerlere bağlı çocuk gelişim uzmanları yetiştirmektedir.

KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARÇEM) iş birliği ile uygulama yapmakta, teorik bilgileri pratik ile birleştirmektedirler.  Halen inşaatı devam eden ve yeni dönemde kullanılacak olan kreş binasında da öğrencilerimiz daha çok uygulama imkanına sahip olacaktır.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Almanya, Litvanya ve Romanya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Çocuk Gelişimi Bölümü mezunlarımızın %89’u kendi alanında çalışmaktadır.

Mezunlarımız KPSS P3 puan sıralamasında Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 3. sırada yer almaktadır.

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Ebelik, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Odyoloji, Psikoloji, İşletme, Sosyal Hizmet, Psikoloji
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Çocuk Gelişimi Ders İçerikleri

Çocuk Gelişimi ve Aile, Genel Psikoloji, Anatomi ve Fizyoloji, Okul Öncesi Dönemde İlke ve Yöntemler, Gelişimsel Psikoloji, Çocuk Hukuku, Çocuk ve Sanat, Genel Biyoloji, Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Çocuklarda Beslenme, Özel Eğitim, Çocuğu Tanıma Teknikleri ve İletişim, Yaratıcılık ve Geliştirilmesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Eğitimde Materyal Geliştirme, Çocuk Ruh Sağlığı, Kaynaştırma Eğitimi, Çocukluk Dönemlerinde Alan Araştırmaları, Çocuk Eğitiminde Sektörlerarası İşbirliği, Görsel Sanatlar, Çocuklarda Müzik Eğitimi, Anne ve Çocuk Sağlığı, Çocuk Edebiyatı, Öğrenme ve Öğretme Teknikleri, Hastane ve Çocuk, Çocuk ve Oyun, Çocuk ve Drama, Aile Eğitimi ve Katılımı, Biyoistatistik, Çocuk Gelişimi Mevzuatı, Sağlık Kuruluşlarında Uygulama, Okul Deneyimi, Ergenlik Psikolojisi, Özel Eğitim Uygulamaları, Okulöncesi Eğitim Kurumlarında Uygulama, Mesleki Mevzuat ve Yönetim, Aile ve Çocuk Danışmanlığı

Çocuk Gelişimi İş İmkanları

Mezunlarımız, hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda “Çocuk Gelişimcisi” olarak çalışabilmektedir. Yine Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Toplum Merkezlerinde, Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde, Çocuk Evlerinde, Aile Danışma ve Rehabilitasyon Merkezlerinde istihdam edilebilmekte ve Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği’nde görev yapabilmektedirler. Ayrıca UNICEF, ILO ve gönüllü kuruluşlarda (STK) proje üreticisi, yürütücüsü ve danışmanı olabilmektedirler. Gerekli eğitimi alarak aile danışmanı unvanıyla özel iş yeri de açabilmektedirler. Çocuk tasarımları ile ilgili (Mimari, Grafik, Giyim, Beslenme) kendilerini yetiştirebilmekte ve bu alanda çalışabilmektedirler. Çocuk edebiyatı ve medya alanlarında ilgileri doğrultusunda çalışabilmektedirler. Özel Okul Öncesi Kurumlarında asil öğretmen ve idareci olarak çalışabilmektedirler. Medya kuruluşlarında Çocuk Radyo ve TV programlarında danışman olarak görev alabilmektedirler. Ayrıca ilgili yeterlilikleri aldıktan sonra, üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilmektedirler.

Fotoğraflar