Çocuk Gelişimi 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Çocuk Gelişimi (Burslu)9TYT311,4367753.284₺0,00
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli)13TYT269,098571.304.364₺92.500,00
Çocuk Gelişimi (Ücretli)45TYT230,988871.959.336₺185.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Çocuk Gelişimi Bölümü, son yıllarda sağladığı iş olanakları bakımından en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bölümümüzden mezun olanlar “Sağlık Teknikeri” unvanını almaktadır.

Mezunlarımız 4 yıllık Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedir. KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARÇEM) iş birliği ile uygulama yapmakta, teorik bilgileri pratik ile birleştirmektedirler.

Çocuk Gelişimi Programı mezunlarımızın %81’i kendi alanında çalışmaktadır.

Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 2 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Diyaliz, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Anestezi
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Çocuk Gelişimi Ders İçerikleri

Çocuk Gelişimi - Özel Eğitim - Anne ve Çocuk Beslenmesi - Çocuk Hakları - Üniversite Seçmeli Ders - Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı - Çocukları Tanıma Teknikleri - Eğitimde Araç Gereç Geliştirme - Oyun ve Müzik - Çocukluk Döneminde Fen ve Matematik - Çocukta Sanat ve Yaratıcılık - Çocuk Edebiyatı ve Medya - Okul Öncesi Eğitimde Yönetim ve Liderlik - Özel Eğitim Kurumlarında Uygulama - Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Uygulama - Öğrenme ve Öğretme Teknikleri - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Çocuk Eğitiminde Drama - Davranış Yönetimi

Çocuk Gelişimi İş İmkanları

Mezunlarımız, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ile Özel Kreş ve Anaokullarında öğretmen yardımcısı olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı anaokullarında öğretici olarak çalışabilmektedir. Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerinde, yataklı tedavi veren kurumlarda ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde bakıcı olarak; çocuk yayınları ve oyuncakları sektörlerinde tasarımcı olarak görev alabilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı anaokulu, anasınıfı ve kreşlerde, Rehberlik ve Danışma Merkezlerinde, Çocuk Yurtlarında, Aile Planlama Merkezlerinde istihdam olanağına sahiptir. Ayrıca mezunlarımız kendi özel Anaokullarını açabilmektedirler. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı kazanarak Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan Sevgi Evleri’nde çalışabilme imkanına sahip olmaktadırlar.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar