Bilgisayar Mühendisliği 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu)10SAY460,2318949.088₺0,00
Bilgisayar Mühendisliği (%50 İndirimli)27SAY376,03496143.409₺150.000,00
Bilgisayar Mühendisliği (Ücretli)32SAY344,43047200.277₺300.000,00
• Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde İngilizce hazırlık isteğe bağlı, diğer bölümlerde zorunludur.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
*Bir önceki yıl ilgili programa yeterli sayıda öğrenci yerleşmemiş olup, son yerleşen öğrencinin taban puan ve başarı sırasıdır.
**Bir önceki yıl ilgili kontenjana öğrenci yerleşmemiştir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Bilgisayar donanımlarının mimarisini tasarlayan, yazılım geliştiren, bilgisayarların kendi aralarında ve insanlarla olan iletişimlerini sağlayan kişiye “Bilgisayar Mühendisi”, bu süreçlerin tümünü yönetme işine de “Bilgisayar Mühendisliği” denir.

KTO Karatay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri, modern bilgisayar laboratuvarlarında, proje tabanlı bir öğrenim görmektedir. Ayrıca her bir öğrencinin bireysel olarak kullanabileceği, alanları ile alakalı bütün programları barındıran bilgisayarlar sayesinde, dersler verimli bir şekilde işlenmektedir.

Derslerde verilen projelerin başlatılmasından sonuçlandırılmasına kadar olan süreç, doğru program ve materyallerin kullanımı sayesinde etkin bir şekilde takip edilmektedir. Öğrencilerimiz bu laboratuvarda aldığı eğitim sayesinde, mezun olduktan sonra çalışacağı ortamlara aşina olmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz üniversitemize ait Akıllı Teknolojiler Merkezi’nde (AKİTEK) gömülü yazılımlar geliştirerek hem nesnelerin interneti ile ilgili çalışmalar yapabilmekte, hem de yapılacak projelerde yer alarak donanım ve yeterlilik açısından kendilerini geliştirebilmektedir. Yine üniversitemiz bilgisayar mühendisliği bölümü akademisyenleri ile farklı disiplinlerden akademisyenlerimizin bir araya gelerek oluşturulan Yapay Zekâ Çalışma Grubu da bir takım önemli çalışmalar yürütmektedir.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan İtalya, Litvanya, Letonya, Polonya, Romanya, Sırbistan ve Portekiz’de anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunlarımızın %67’si çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra 6 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

 

Puan Türü SAY
Eğitim Dili %30 İngilizce
Seçmeli Yabancı Dil Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus, IAESTE
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık Zorunlu
Çift Anadal Durumu Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Bilgisayar Mühendisliği Ders İçerikleri

Bioinformatics Algorithms - Data Communication and Network - Distributed Systems - Computer Graphics - Software Engineering - Operating Systems - Discrete Computational Structures - Engineering Fundamentals

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları

Mezunlarımız, yönetim, eğitim, endüstri, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren uluslararası ve çok uluslu şirketlerde donanım ve yazılım departmanlarında sistem çözümleyici ve uygulama programcısı, sistem programcısı, araştırma-geliştirme mühendisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlerde, bankalarda bilgisayar mühendisi olarak çalışan mezunlarımız bulunmakla birlikte Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde akademik olarak çalışmalarını yürüten mezunlarımız da vardır.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar