Beslenme ve Diyetetik 2024 Kontenjan ve Ücretleri
Bölüm Adı Kont. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası Ücret (KDV Hariç) Tercih İndirimi %10 Karatay'a Hoşgeldin İndirimi
Beslenme ve Diyetetik (Burslu)5SAY374,28362146.117₺0,00
Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli)6SAY307,13012301.840₺123.000,00
Beslenme ve Diyetetik (Ücretli)28SAY226,67118850.741₺246.000,00
• Hazırlık programı isteğe bağlıdır.
• Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler en fazla iki burs/indirimden faydalanabilir, en yüksek iki burs/indirim geçerlidir.
1. tercihte %30, 2. tercihte %25, 3. tercihte %20, 4. tercihte %15, 5. tercihte %10 burs sağlanır.

Diyetisyenler, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmek isteyen veya sağlıkla ilgili belirli bir hedefe ulaşmayı amaçlayan insanlara, ihtiyaçlarına göre beslenme programı oluşturan ve bu alanda eğitim almış kimselerdir.

KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, beslenme ve diyetetik laboratuvarında derste görülen tüm konuların uygulamasını yapabilmekte ve elde edilen sonuçları sınıf ortamında tartışabilmektedir. Bu uygulamalarla besin ögeleri, besin grupları, besin hazırlama ve pişirme tekniklerinin öğrenilmesi, besinin işlenmesinde meydana gelen tat, lezzet gibi değişiklikler işlenmektedir. Beslenme İlkeleri Laboratuvarındaki uygulamalar ile teorik bilgilerin pekişmesi sağlanmakta, sağlıklı besin hazırlama ve pişirme teknikleri öğretilmektedir. Ayrıca Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerimiz, Üniversitemiz ile Afiliasyon Anlaşması bulunan hastanelerde geniş uygulama ve staj imkanlarından da yararlanmaktadırlar.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Bulgaristan, Slovakya ve Yunanistan’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunlarımızın %84’ü kendi alanında çalışmaktadır.

Mezunlarımız KPSS P3 puan sıralamasında Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 4. sırada yer almaktadır.

Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Ebelik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Odyoloji, Psikoloji, İşletme
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Beslenme ve Diyetetik Ders İçerikleri

Genel Psikoloji - Beslenme ve Diyetetik Genel Yaklaşımlar – Fizyoloji - Bilgisayara Giriş - Genel Mikrobiyoloji - Beslenme Antolojisi - Beslenme ve Biyokimyası - Besin Kimyası - Beslenme İlkeleri - Tıbbi Biyoloji ve Genetik - Beslenme ve Eğitimi ve Danışmanlığa Giriş - Besin Mikrobiyolojisi ve Besin Güvenliği - Besin Hazırlama ve Pişirme Yöntemleri - Menü Planlama - Beslenme Eğitimi ve Danışmanlığı - Hastalıkların Önlenmesinde Beslenme - Yetişkin Hastalıklarında Tıbbi Beslenme - Besinle İlgili Yasal Düzenlemeler - Anne ve Çocuk Beslenmesi - Toplum ve Sağlık - Beslenme Destek Sistemleri - Halk Sağlığı Stajı - Çocuk Hastalıklarında Beslenme - İşbaşında Eğitim - Mesleki Alan Projesi

Beslenme ve Diyetetik İş İmkanları

Mezunlarımız, sağlık alanında kamu ve özel hastanelerde klinik diyetisyeni, diyabet diyetisyeni, onkoloji diyetisyeni, geriatri diyetisyeni, poliklinik diyetisyeni, enteralparenteral beslenme diyetisyeni, bariyatrik cerrahi diyetisyeni, diyaliz üniteleri diyetisyeni, yoğun bakım diyetisyeni ve kurum diyetisyeni olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca başta hastane ve tıp merkezleri olmak üzere, yemek servisi yapan toplu beslenme kurumları (otel, yemekhane, restoran), halk sağlığı hizmeti veren kurumlar (huzurevleri, çocuk bakımevleri, aile sağlığı merkezleri, kreşler, spor okulları vb.), güzellik merkezleri, spor merkez ve salonları, gıda-besin sanayi, eğitim ve araştırma kurumları (akademisyen) ve fizyoterapi merkezlerinde görev alabilmektedirler.

Fotoğraflar