Psikoloji

KTO Karatay Üniversitesi Psikoloji Bölümü, hem evrensel hem de kültürümüze uygun temel ve uygulamalı psikolojik çalışmalar üreterek, alanın ve psikoloji eğitiminin gelişmesine katkı sunan psikologlar yetiştirmektedir.

Psikoloji Bölümümüz her yıl Konya’da ve Türkiye’nin farklı illerinde “Karatay Psikoloji Günleri” etkinliği düzenlemekte, bu etkinlikte alanın duayen isimleri, öğrencilerimiz ve alanda çalışmalar yürüten eğitimcilerle bir araya gelmektedir.

Ayrıca KTO Karataylılar, son derece modern fiziki şartlara sahip Psikoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları’nda öğrenim deneyimlerini uygulamalı olarak ele alabilmektedir.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan  Polonya ve Romanya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Psikoloji Bölümü mezunlarımızın %83’ü kendi alanında çalışmaktadır. 

İşi Yerinde Gözle Projesi

Psikoloji Bölümü öğrencilerimiz, İşi Yerinde Gözle Projesi ile farklı kurum ve kuruluşlarda meslekleriyle alakalı olarak gözlem yapmakta, böylece sektörel beceri kazanarak iş dünyasının aradığı niteliğe sahip mezunlar olarak yetişmektedirler.

Ayrıca öğrencilerimize staj gibi iş başı programlarının yanı sıra farklı kurum/kuruluşları görebilme ve yeni bir bakış açısı kazanabilme imkânı sunulmaktadır.

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Sosyoloji, Tarih, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sosyal Hizmet, İletişim Tasarımı
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Psikoloji Ders İçerikleri

Psikolojiye Giriş - Sosyolojiye Giriş - İnsan İlişkileri ve İletişim - İstatistik - İngilizce - Felsefeye Giriş - Modern Psikoloji Tarihi - Psikoloji için Araştırma Teknikleri - Sosyal Psikoloji - Yaşam Boyu Gelişim - Fizyolojik Psikoloji - Öğrenme Psikolojisi - Kişilik Kuramları - Psikopatoloji - Deneysel Psikoloji - Klinik Psikoloji - Psikolojide Etik İlkeler - Gözlem ve Görüşme Teknikleri

Psikoloji İş İmkanları

Mezunlarımız Psikoloji Bölümünü bitirince “psikolog” unvanına sahip olmaktadır. Çalıştıkları kurumun niteliğine göre, ilgilendikleri bireylere test, envanter gibi psikolojik ölçme araçları uygulayabilmekte, bireylerle görüşme yapabilmekte, sorunlarını anlamaya ve uygun çözümler bulmaya yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca resmî ve özel hastanelerde, kreş ve anaokullarında, özel eğitim merkezlerinde, sanayi ve endüstri kuruluşlarında, rehberlik merkezlerinde, emniyet müdürlüklerinde, adli kurumlarda (aile mahkemeleri, ceza ve tevkifevleri), psikoteknik laboratuvarlarında “psikolog” unvanıyla görev alabilmektedirler. Bazı koşullar yerine getirildiğinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda da çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca kendi alanlarında akademik kariyer de yapabilmektedirler. Özel iş yeri açabilmekte, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, okullarda ve kliniklerde de çalışabilmektedirler.

Psikoloji Puan ve Ücreti

PSİKOLOJİ
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Psikoloji (Burslu) 10 385,20906 71.135 0.00 TL
Psikoloji (%50 İndirimli) 8 358,79847 134.225 63.000 TL
Psikoloji (Ücretli) 60 322,91203 274.350 126.000 TL

 

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

Psikoloji Psikoloji Psikoloji Psikoloji Psikoloji Psikoloji Psikoloji