Odyoloji

Odyoloji Bölümümüz, öğrencilere işitme ve denge ile ilgili problemleri doğru bir şekilde ele alması konusunda eğitim vermektedir. KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, Yetişkin Odyoloji, Pediatrik Odyoloji, Elekterofizyolojik Değerlendirme, Vestibüler Değerlendirme ve Amplifikasyon Değerlendirilmesi olmak üzere beş ayrı bölümden oluşan uygulama laboratuvarında uygulama eğitimi almaktadırlar.

Üni-Veri istatistiklerine göre Odyoloji Bölümü mezunlarının, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra 6 ay içinde işe başlama oranı %73,7’dir. 

Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Ebelik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik, İşletme
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Odyoloji Ders İçerikleri

Temel Odyoloji - İşitme Cihazlarına Giriş - İşitme Cihazları Simülasyon Programları - Fizik Ses İşleme - Tıbbi Biyoloji ve Genetik - Anatomi - İşitme - Konuşma - Vesitibuler Sistem Anatomisi - Fizyoloji - İşitme - Konuşma Vestibuler Sistem Fizyolojisi - Tibbi Biyokimya - Klinik Pratik (İşitsel Tanı Testleri Giriş) - İşitsel Tanı Testleri ve Değerlendirilmesi - Kulak Hastalıkları - Otoskopi - Kulak Kalıbı Teknolojileri - İşitme Cihazları ve Amplifikasyonu - Mikrobiyoloji - Enstrümantasyon ve Kalibrasyon - Histoloji - Vestibuler Sistem Hastalıkları - Vestibuler Sistem Tanı Testleri ve Değerlendirmesi - Temel Pediatrik Odyoloji - Konuşma ve Dil Gelişimi - Biyoistatistik - Patoloji - İşitme Engelli Bireylerin Özellikleri ve İşitsel Rehabilitasyon - İşitsel Algı Süreçleri ve Rehabilitasyonda Kullanımı - İşitme Kayıplılarda Çoklu Engele Yaklaşım - Vestibuler Rehabilitasyona Giriş - Odyolojide Klinik Gözlem ve Uygulama

Odyoloji İş İmkanları

Mezunlarımız, kamu hastaneleri, özel muayenehaneler ve özel hastanelerde, KBB dal merkezlerinde, işitme cihazı üretim ve satış merkezlerinde, üniversiteler veya araştırma merkezlerinde iş bulabilmektedir. Pediatrik odyolog, eğitim odyoloğu, klinik ve rehabilitasyon odyoloğu, endüstriyel odyolog gibi unvanlar alarak farklı sektörlerde çalışabilmektedir. Ülkemizde sektörde çok büyük insan kaynağı açığı bulunmakta olup bu eksik KBB Uzmanları ve odyometristler ile giderilmeye çalışılmaktadır.

Odyoloji Taban Puan ve Ücreti

ODYOLOJİ
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Odyoloji (Burslu) 8 240,91621 326.797 0.00 TL
Odyoloji (%50 İndirimli) 22 ..........* ..........* 27.500 TL

 

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

Odyoloji Odyoloji Odyoloji