İngilizce Mütercim ve Tercümanlık

Mütercim tercüman, tercüme bürolarında çalışan üniversitelerin ilgili bölümü olan mütercim tercümanlık bölümlerini bitirip, tercüme işi yapan uzman kişilerdir. Mütercim tercümanlar, ana dili gibi çeviri yapacağı, uzmanlaşmış olduğu ikinci dil hakkında dilbilgisi, o dili kullanan kişilerin kültürleri, eğitimleri, kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi bilmesi gereken kişilerdir.

Mütercim tercümanlar hem yazılı hem sözlü olarak çeviri yapabilmektedir. KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, hem İngilizce dilini en ayrıntısına kadar öğrenirken hem de öğrenebilecekleri diğer dil imkanları ile kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimiz Teknoloji ve Çeviri Webinarlarıyla da mesleklerine yönelik gelişmeleri yakından takip edebilmektedirler.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Litvanya, Letonya, Polonya ve Romanya’da anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü mezunlarımızın %70’i çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra ilk 3 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü mezunlarımızın %86’sı kendi alanında çalışmaktadır.

Puan Türü DİL
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık Zorunlu İngilizce Hazırlık
Çift Anadal Durumu Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sosyoloji, İletişim ve Tasarımı
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Ders İçerikleri

Yazma Becerisi - Sözlü İletişim - Okuma Becerisi - Çeviriye Giriş - Çeviri Kuramları - Dilbilimine Giriş - Edebi Metin Çevirisi - Sözlü Çeviri Teknikleri - Teknik Metin Çevirisi - Eşzamanlı Çeviri - Söylem Çözümlemesi - Türk Çeviri Tarihi - Ardıl Çeviri - İngiliz / Amerikan Kültürü Tarihi - Uygulamalı Eğitim - Çeviri Eleştirisi - Konferans Çevirisi - Hukuk Çevirisi - Medya Çevirisi

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık İş İmkanları

Mezunlarımız, dil hizmeti ve çeviriye gereksinim duyan özel ya da kamu kurum ve kuruluşlarında, uluslararası kuruluşlarda (Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, vb.) uluslararası veya ulusal ölçekte dil hizmeti veren şirketlerde, reklam şirketlerinde, yayınevleri ve teknik metin yazarlığı gereksinimi duyan üretim ve dokümantasyon şirketlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca kendi çeviri ofislerini açarak kendi işlerini yapabilmektedirler.

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Puan ve Ücreti

İNGİLİZCE MÜTERCİM VE TERCÜMANLIK
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (Burslu) 9 421,4477 19.928 0.00 TL
İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (%50 İndirimli) 15 365,76903 43.037 68.500 TL
İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (Ücretli) 50 224,63083 120.435 137.000 TL
İngilizce Hazırlık 116.000 TL

 

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık İngilizce Mütercim ve Tercümanlık İngilizce Mütercim ve Tercümanlık İngilizce Mütercim ve Tercümanlık İngilizce Mütercim ve Tercümanlık İngilizce Mütercim ve Tercümanlık