Hukuk Fakültesi

KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi, modern ve Selçuklu mimarisinin buluştuğu TOBB Hukuk Fakültesi Binası’nda, duruşma salonu uygulamaları ile özgün bir eğitim sunmaktadır. Türkiye’de Adliye Sarayı’na en yakın hukuk fakültesi olma özelliğinin yanı sıra, Konya Adliyesi’nde öğrencilerimiz duruşmaları takip edebilmektedir. Türkiye'de bir ilk olarak KTO Karataylılar, "Hukukta Gözlem Projesi" ile hâkim, savcı ve avukat kimliklerini duruşmalara katılarak yakından tanıyabilmektedir.
Ayrıca üniversitemiz Hukukta Gelişim Topluluğu, Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine de önemli katkılar sağlamaktadır. Topluluk tarafından geleneksel hale gelen “Meclis Simülasyonu” etkinliği ile Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen öğrenciler, komisyon toplantıları, yasa teklifleri, grup toplantıları, kulis faaliyetleri, genel kurul görüşmeleri ve yasa yapma konusunda önemli tecrübe kazanmaktadır.

Hukukta Gözlem Projesi
Projenin amacı, öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında staj yapacakları alanları belirlemeleri adına henüz öğrenim görürken savcı, hâkim veya avukat kimliklerini tanıma ve iş başında gözlem yapabilme imkânı sağlamaktır. Öğrencilerimiz ara tatil döneminde eşleştirilmiş olan hukuk bürolarında 10 iş günü gözlem yapabilmektedir.
Ülkemizde Hukuk Fakültesi mezunlarının mezuniyet sonrası 1 yıl içinde iş bulma oranı %80,6’dır.

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu -
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Hukuk Ders İçerikleri

Anayasa Hukuku - Medeni Hukuk - Roma Hukuku - Genel Hukuk Tarihi - İktisat - Borçlar Hukuku Genel Hükümler - Ceza Hukuku Genel Hükümler - İdare Hukuku - Türk Hukuk Tarihi - Milletlerarası Hukuk - Kamu Maliyesi - Adli Yazışma ve Tebligat Hukuku - Eşya Hukuku - Ticaret Hukuku - Medeni Usul Hukuku - Ceza Hukuku Özel Hükümler - İdari Yargı - Vergi Hukuku - Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi - Hukuk Uygulamaları - Borçlar Hukuku Özel Hükümler - Miras Hukuku - İcra İflas Hukuku - Milletlerarası Özel Hukuk - İş Hukuku - Sosyal Güvenlik Hukuku - Ceza Muhakemesi Hukuku - Genel Kamu Hukuku - Adli Tıp - Hukuk Uygulamaları

Hukuk İş İmkanları

Mezunlarımız meslek hayatı içerisinde Adli Hakimlik, İdari Hakimlik, Savcılık, Kaymakamlık, Sayıştay Denetçiliği ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile özel olarak avukatlık yapabilmektedir. Ayrıca “Arabuluculuk” eğitimleri alarak gerekli şartları sağlayanlar “Arabulucu” görevini de yürütmektedir.

Hukuk Taban Puan ve Ücreti

HUKUK FAKÜLTESİ
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Hukuk Fakültesi (Burslu) 23 348,92323 49.560 0,00 TL
Hukuk Fakültesi (%50 İndirimli) 23 340,85658 61.426 32.500 TL
Hukuk Fakültesi (Ücretli) 104 ..........* ..........* 65.000 TL

* Taban puan ve başarı sırası oluşmamıştır.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi