Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği, üretim ve hizmet sektöründeki bütünleşik sistemlerin incelenmesi, planlanması, örgütlenmesi, yürütülmesi ve geliştirilmesi için, sistem geliştirerek sorunları önlemeye ve çözmeye dayalı bir mühendislik dalıdır. KTO Karatay Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan tüm laboratuvarlardan yararlanabilmekte ve teorik bilgilerini ileri teknolojik araç ve gereçlerle pratiğe çevirebilmektedir.

KTO Karatay Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, uygulamaya yönelik, özgün bir eğitim imkânına sahiptir. Bu kapsamda üniversitemiz bünyesinde bulunan Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK) ve Konya Ticaret Odası Model Fabrika öğrencilerimizin akademik bilgilerini sahada uygulama fırsatı yakaladıkları önemli iki projedir. Kısa adıyla Model Fabrika olarak bilinen Konya Ticaret Odası Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi 2019 yılında Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü bünyesinde faaliyetlerine başlamıştır. Model Fabrikada, CNC Torna, CNC Dik İşlem Merkezi, Metal Testere, 3D Ölçüm Cihazı vb. makine ve ekipmanlarla geleneksel ve yalın üretim tekniklerinin rahatlıkla karşılaştırılabileceği bir esneklikte Pnömatik Silindir üretimi yapılmaktadır. Ayrıca yine kendi bünyesinde dijital dönüşüm unsurlarının daha fazla kullanılacağı montaj hatları ve Endüstri 4.0 uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının ülkemizde ilk 6 ay içinde işe yerleşme oranı %56,5’tur.

Sektör Danışmanlığı Projesi

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz, henüz birinci sınıfta öğrenim görürken sektörden kendilerine bir danışman atanmaktadır.

Bu proje kapsamında öğrencilerimiz ile sektör danışmanları ayda en az bir kez iş yerinde, üniversitede tahsis edilen mekânlarda veya sektörü kapsayan farklı platformlarda bir araya gelmektedir. Bu faaliyetler, akademik danışmanın gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Böylece KTO Karataylılar, mezun olduklarında 4 yıllık bir iş tecrübesi de elde etmektedir.

Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus, IAESTE
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Endüstri Mühendisliği Ders İçerikleri

Ölçme Teknikleri - Fizik - Matematik - Malzeme ve Makine Bilgisi - İşletme Yönetimi - Elektrik ve Elektroniğin Temelleri - Bilgisayar Destekli Çizim - Bilgisayar Programlama ve Algoritmalar - Mühendislik Ekonomisi - Olasılık Teorisi ve İstatistik - Yöneylem Araştırması - Lineer Cebir - Teknoloji Yönetimi - Yönetim Bilişimleri Sistemleri - Marka Yönetimi - İmalat Süreçleri - Diferansiyel Denklemler - Ergonomi - Stok Yönetimi ve Kontrolü - Tesis Tasarım ve Planlama

Endüstri Mühendisliği İş İmkanları

Mezunlarımız, otomotiv, tekstil ve gıda sanayi başta olmak üzere üretimin olduğu pek çok alanda mühendis olarak çalışmaktadır.

Endüstri Mühendisliği Puan ve Ücreti

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Endüstri Mühendisliği (Burslu) 10 278,25516 209.227 0.00 TL
Endüstri Mühendisliği (%50 İndirimli) 20 ..........* ..........* 27.500 TL

 

Fotoğraflar

Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği