Beslenme ve Diyetetik

Diyetisyenler, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmek isteyen veya sağlıkla ilgili belirli bir hedefe ulaşmayı amaçlayan insanlara, ihtiyaçlarına göre beslenme programı oluşturan ve bu alanda eğitim almış kimselerdir.

KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, beslenme ve diyetetik laboratuvarında derste görülen tüm konuların uygulamasını yapabilmekte ve elde edilen sonuçları sınıf ortamında tartışabilmektedir. Bu uygulamalarla besin ögeleri, besin grupları, besin hazırlama ve pişirme tekniklerinin öğrenilmesi, besinin işlenmesinde meydana gelen tat, lezzet gibi değişiklikler işlenmektedir. Beslenme İlkeleri Laboratuvarındaki uygulamalar ile teorik bilgilerin pekişmesi sağlanmakta, sağlıklı besin hazırlama ve pişirme teknikleri öğretilmektedir. Ayrıca Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerimiz, Üniversitemiz ile Afiliasyon Anlaşması bulunan Medicana Hastanesi ve diğer hastanelerde geniş uygulama ve staj imkanlarından da yararlanmaktadırlar.

Üni-Veri istatistiklerine göre Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunlarının, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra 6 ay içinde işe başlama oranı %41,9’dur. 

Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu Ebelik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Odyoloji, Psikoloji, İşletme
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Beslenme ve Diyetetik Ders İçerikleri

Genel Psikoloji - Beslenme ve Diyetetik Genel Yaklaşımlar – Fizyoloji - Bilgisayara Giriş - Genel Mikrobiyoloji - Beslenme Antolojisi - Beslenme ve Biyokimyası - Besin Kimyası - Beslenme İlkeleri - Tıbbi Biyoloji ve Genetik - Beslenme ve Eğitimi ve Danışmanlığa Giriş - Besin Mikrobiyolojisi ve Besin Güvenliği - Besin Hazırlama ve Pişirme Yöntemleri - Menü Planlama - Beslenme Eğitimi ve Danışmanlığı - Hastalıkların Önlenmesinde Beslenme - Yetişkin Hastalıklarında Tıbbi Beslenme - Besinle İlgili Yasal Düzenlemeler - Anne ve Çocuk Beslenmesi - Toplum ve Sağlık - Beslenme Destek Sistemleri - Halk Sağlığı Stajı - Çocuk Hastalıklarında Beslenme - İşbaşında Eğitim - Mesleki Alan Projesi

Beslenme ve Diyetetik İş İmkanları

Mezunlarımız, sağlık alanında kamu ve özel hastanelerde klinik diyetisyeni, diyabet diyetisyeni, onkoloji diyetisyeni, geriatri diyetisyeni, poliklinik diyetisyeni, enteralparenteral beslenme diyetisyeni, bariyatrik cerrahi diyetisyeni, diyaliz üniteleri diyetisyeni, yoğun bakım diyetisyeni ve kurum diyetisyeni olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca başta hastane ve tıp merkezleri olmak üzere, yemek servisi yapan toplu beslenme kurumları (otel, yemekhane, restoran), halk sağlığı hizmeti veren kurumlar (huzurevleri, çocuk bakımevleri, aile sağlığı merkezleri, kreşler, spor okulları vb.), güzellik merkezleri, spor merkez ve salonları, gıda-besin sanayi, eğitim ve araştırma kurumları (akademisyen) ve fizyoterapi merkezlerinde görev alabilmektedirler.

Beslenme ve Diyetetik Taban Puan ve Ücreti

BESLENME VE DİYETETİK
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Beslenme ve Diyetetik (Burslu) 9 310,98927 144.521 0,00 TL
Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli) 11 264,76365 244.549

27.500 TL

Beslenme ve Diyetetik (Ücretli) 40 ..........* ..........* 55.000 TL

 

Fotoğraflar

Beslenme ve Diyetetik Beslenme ve Diyetetik Beslenme ve Diyetetik