Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’müzün temel amacı, ülkemizi dış ticarette güçlü bir pozisyona taşıyacak uluslararası ticaretçiler yetiştirmektir. Bu amaca ulaşabilmek, ulusal ve uluslararası pazarları tanıyan, üreticileri ve tüketicileri bir araya getirebilen, bankaları, ihracat ve ithalat işlemlerini, lojistiği ve gümrükleme işlemlerini gerçekleştirebilen uzmanlaşmış bireylerin yetiştirilmesiyle mümkündür. Konya, gerek sahip olduğu dış ticaret potansiyeli gerekse yürütülen nitelikli projelerle uluslararası ticaret ve lojistik öğrenimi için oldukça ideal bir şehirdir. Bu projelerden biri olan Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi ile Konya sanayisi ve tarımı için önemli mamul ve ürünlerin taşması yapılmaktadır. Bu ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlarda fiyat, hız ve kalite konusunda rekabet edebilmesi lojistik ile mümkün olmaktadır.

Yine Konya Ticaret Odası bünyesinde 2019 yılında kurulan Dış Ticaret Merkezi, Konya ihracatçısının ihracat kapasitesi ve seçeneklerini artırmaktadır. Konya Ticaret Odası Dış Ticaret Merkezi, işletmelerin uluslararası ticaret faaliyetlerinde yol gösterici olmayı ve bu sayede Türk ihracatçısının büyümesine, Konya’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Öğrencilerimiz Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim kampüsünde yer alan Dış Ticaret Merkezi’nde teorinin yanında pratik yapma imkânı da elde etmektedir.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü mezunlarının 6 ay içinde ülkemizde iş bulma oranı %53,8’dir.

Sektör Danışmanlığı Projesi

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencilerimiz, henüz birinci sınıfta öğrenim görürken sektörden kendilerine bir danışman atanmaktadır.

Bu proje kapsamında öğrencilerimiz ile sektör danışmanları ayda en az bir kez iş yerinde, üniversitede tahsis edilen mekânlarda veya sektörü kapsayan farklı platformlarda bir araya gelmektedir. Bu faaliyetler, akademik danışmanın gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Böylece KTO Karataylılar, mezun olduklarında 4 yıllık bir iş tecrübesi de elde etmektedir.

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu İşletme, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Tarih, İletişim ve Tasarımı, Endüstri Mühendisliği, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık, İslam İktisadı ve Finans, Enerji Yönetimi
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ders İçerikleri

İşletme Matematiği - Bilgisayar Uygulamaları - Hukuka Giriş - İngilizce - Ekonomi - İşletme Bilimi - Muhasebe - İstatistik - Borçlar Hukuku - Mesleki İngilizce - Pazarlama İlkeleri - Üretim Yönetimi - Finansal Yönetim - Örgütsel Davranış - Uluslararası Ekonomi - Ticaret Hukuku - Yönetim ve Organizasyon - Araştırma Yöntemleri - Dış Ticaret İşlemleri - Maliyet Muhasebesi - Gümrük Mevzuatı - Uygulamalı Sanayi ve Ticaret Ortak Eğitimi - Uluslararası Pazarlama Stratejileri - Pazarlama Araştırması - Uluslararası Lojistik - Dış Ticaret Uygulamaları - Uluslararası Ticari ve Ekonomik Örgütler

Uluslararası Ticaret ve Lojistik İş İmkanları

Mezunlarımız uluslararası ve çok uluslu işletmelerin dış ticaret, lojistik, satın alma, üretim, pazarlama ve dağıtım departmanlarında çalışmaktadır. Ayrıca şirketlere dışarıdan destek sunan lojistik firmalarında çalışan, şirketler arasında aracılık rolleri üstlenen ve danışmanlık hizmeti sunan, kendi şirketini kurarak piyasada bağımsız olarak faaliyet yürüten mezunlarımız da bulunmaktadır.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Puan ve Ücreti

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Uluslararası Ticaret ve Lojistik (Burslu) 8 257,63856 332.652 0.00 TL
Uluslararası Ticaret ve Lojistik (%50 İndirimli) 22 ..........* ..........* 27.500 TL

 

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Uluslararası Ticaret ve Lojistik Uluslararası Ticaret ve Lojistik Uluslararası Ticaret ve Lojistik Uluslararası Ticaret ve Lojistik