Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği, temel fizik kurallarını ve malzeme teknolojilerini bir araya getirerek mekanik ürünlerin tasarım, üretim, analiz, gelişim ve bakımıyla ilgili çalışmalar yürüten, fiziksel olayları matematiksel olarak modellemek amacıyla problemlere analitik çözümler sunabilen mühendislik disiplinidir.

KTO Karatay Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, makine atölyesinde imalat ve üretim derslerinde almış oldukları eğitimleri yerinde uygulayarak kesme, delme, markalama, eğeleme, taşlama, parlatma ve ölçme gibi yöntemleri öğrenerek imalat yöntemleri hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmaktadır. Ayrıca Robotik Laboratuvarı, Ölçme Laboratuvarı, Isı ve Akışkanları Laboratuvarı, Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarlarında teorik bilgilerini kolayca pratiğe dönüştürebilmektedirler. Yine Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz, Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK), Model Fabrika gibi son teknolojik imkanlarla donatılmış birimlerimizde uygulama yapabilmektedir.

Yurt dışı eğitim ekseninde öğrencilerimiz, ERASMUS kapsamında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan Polonya, Romanya ve Portekiz’de anlaşmalı olduğumuz okullarda eğitim görme imkânına sahiptir.

Makine Mühendisliği Bölümü mezunlarımızın %68’i çalışmaktadır. Çalışanların, eğitim esnasında ve mezun olduktan sonra 6 ay içinde işe başlama oranı ise %100’dür.

 

İş Yeri Eğitimi Projesi

Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerimize özel olarak uygulanan İş Yeri Eğitimi Projesi ile öğrencilerimiz, kendi sektörlerinde bir firmaya yerleştirilmekte henüz mezun olmadan iş yeri deneyimi kazanmaktadır. Böylelikle öğrencilerimiz mezun olduktan sonra çok kısa bir sürede kendi iş yerlerini kurabilmekte ya da iş yeri eğitimi aldıkları firmalarda çalışma imkânı bulabilmektedir.

Puan Türü SAY
Eğitim Dili %30 İngilizce
Seçmeli Yabancı Dil Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus, IAESTE
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık Zorunlu
Çift Anadal Durumu Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

Makine Mühendisliği Ders İçerikleri

Numerical Analysis - Statik - Mukavemet - Dinamik - Isı Transferi - Makine Elemanları - System Dynamics - Makine Teorisi - Hydraulic & Pneumatic Systems - Mekanizma - Physics- Uygulamalı Isı Geçiş

Makine Mühendisliği İş İmkanları

Makine Mühendisliği Bölümü mezunlarımız makine mühendisi olarak otomotiv endüstrisinden biyomedikal teknolojilere, imalat endüstrisinden enerji sektörüne, havacılıktan ısıtma/havalandırma/iklimlendirme sistemlerine kadar uzanan geniş bir teknolojik yelpaze içinde ürün ve sistem geliştirmede çalışmaktadır.

Makine Mühendisliği Puan ve Ücreti

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sıralaması Ücreti (KDV Hariç)
Makine Mühendisliği (Burslu) 5 373,00526 148.115 0.00 TL
Makine Mühendisliği (%50 İndirimli) 15 308,62982* 296.696* 74.000 TL

* Bu kontenjandan yeterli öğrenci yerleşmediği için taban puan oluşmamıştır. Bölüme en son yerleşen öğrenciye ait sayısal bilgi olarak eklenmiştir.

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

Makine Mühendisliği Makine Mühendisliği Makine Mühendisliği Makine Mühendisliği Makine Mühendisliği Makine Mühendisliği