İslam İktisadı ve Finans

Türkiye’de lisans düzeyinde ilk olarak üniversitemizde açılan İslam İktisadı ve Finans Bölümü; ekonomi, finans, yönetim ve İslami bilimler ile ilgili konuları bir arada, multidisipliner bir bakış açısıyla ele almakta; özellikle son yıllarda gündemden düşmeyen ve tüm dünyada etkisi hissedilen küresel mali krizlere ve kripto para piyasasına farklı çözüm önerileri sunabilecek donanımlı mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

İşi Yerinde Gözle ve 7+1 Sektör Odaklı Öğrenme Programı’nın yer aldığı İslam İktisadı ve Finans Bölümü ayrıca yürütülen akademik çalışmalarla da dikkat çekmektedir. Bölümün yürütmüş olduğu Dijital Mekân İslam İktisadı ve Finans; Webinarları, Katılım Bankaları Buluşmaları, Kitap İncelemeleri Türkiye ve dünyadan alana ilgi duyan binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca koronavirüs salgını neticesinde sosyal ve ekonomik hareketliliğin azalması ile ortaya çıkan duraksamanın İslami Finans ekosistemi, eğitim, özel sektör ve katılım bankacılığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla I. Karatay Uluslararası İslam İktisadı ve Finans Konferansı düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Ticaret Odası, Kayseri Ticaret Odası ve katılım bankaları iş birliğinde düzenlenen organizasyon tek olma özelliğinin yanı sıra ülkemizin bu alandaki stratejik hedeflerine katkı sağlamaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü’nün akademik kadrosunda Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Prof. Dr. Murat Çizakça, Prof. Dr. Halit Çalış, Prof. Dr. Mehmet Saraç, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Ergun, Dr. Öğr. Üyesi Kamola Bayram gibi birbirinden değerli isimler bulunmaktadır.

İşi Yerinde Gözle Projesi

İslam İktisadı ve Finans Bölümü öğrencilerimiz, İşi Yerinde Gözle Projesi ile farklı kurum ve kuruluşlarda meslekleriyle alakalı olarak gözlem yapmakta, böylece sektörel beceri kazanarak iş dünyasının aradığı niteliğe sahip mezunlar olarak yetişmektedirler.

Ayrıca öğrencilerimize staj gibi iş başı programlarının yanı sıra farklı kurum/kuruluşları görebilme ve yeni bir bakış açısı kazanabilme imkânı sunulmaktadır.

7+1 Eğitim Modeli

İslam İktisadı ve Finans Bölümü 7+1 sistemini uygulayan sektör odaklı bir program olup öğrenciler bir dönemlerini sektörde uygulama yaparak geçirmektedir. Bu dönemde öğrencilerimiz haftada 4 gün katılım bankalarında, borsalarda, katılım sigortacılığı ofislerinde ve 1 gün de teknoparklarda bulunmaktadır. Böylece teknolojik girişimlerin şirketleşme ve sermaye sorunlarını yerinde görme, kaynak sorununu çözdüklerinde ne denli değer ifade ettiklerini anlayabilecekleri ve nasıl büyüyebileceklerini fark etme imkânı bulmaktadır.

Puan Türü EA
Eğitim Dili Türkçe
Seçmeli Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Farsça
Yurt Dışı Eğitim Erasmus
Eğitim Süresi 4 yıl
Hazırlık İsteğe Bağlı
Çift Anadal Durumu İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Tarih, İletişim ve Tasarımı, Enerji Yönetimi, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik
Eğitim Yeri Merkez Kampüs

İslam İktisadı ve Finans Ders İçerikleri

Mikro Ekonomi-Kuran’da Ana Konular ve İslami Değerler-İşletmeye Giriş- Finansal Muhasebe-Bilgi Teknolojileri-İngilizce-Arapça-İslam İktisadına Giriş-Hukuka Giriş-Makro Ekonomi-İslam Hukukuna Giriş-Matematik-İslami Politik Ekonomi-Ticaret Hukuku-İslam İktisadı-İslam’da Akitler ve Ticari Akitler-İslami Finansa Giriş-Finansal Yönetim-İstatistik-İşletme Matematiği-Maliyet ve Yönetim Muhasebesi-Ticari Akitler ve Finansman Şekilleri- Araştırma Yöntemleri-İslami Finans-Ekonometri ve Modelleme-Finansal Piyasalar ve Kurumlar-Mesleki İngilizce-Osmanlı Türkçesi-Tekâfül-Sayısal Yöntemler-Katılım Bankacılığı, Ürün ve Uygulamaları

İslam İktisadı ve Finans İş İmkanları

İslam İktisadı ve Finans Bölümünden mezunlarımız Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) gibi kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Ayrıca Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans mezunlarımızın çalıştığı finans kuruluşları arasında yer almaktadır.

İslam İktisadı ve Finans Puan ve Ücreti

İSLAM İKTİSADI VE FİNANS
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
İslam İktisadı ve Finans (Burslu) 8 ..........* ..........* 0.00 TL
İslam İktisadı ve Finans (%50 İndirimli) 22 ..........* ..........* 27.500 TL

 

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

İslam İktisadı ve Finans İslam İktisadı ve Finans İslam İktisadı ve Finans İslam İktisadı ve Finans İslam İktisadı ve Finans İslam İktisadı ve Finans